NYHETER 2021-10-11 KL. 12:00

Varning för vilt – så ska du agera

Nu är hösten definitivt här. Nu lever både vi själva och skogens vilda djur mycket mer än vanligt. När vi i gryning och skymning ska samsas om vårt vägnät sker många viltolyckor.

Varning för vilt – så ska du agera

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I Kungsbacka kommun är området kring Billdal, Särö och Onsalahalvön värst drabbat. Men viltolyckor skär i hela kommunen. Störst är risken i gryning och skymning.

Färre viltolyckor i år


Hittills i år har det skett 309 viltolyckor i Kungsbacka kommun. Det innehåller en minskning med knappt 35 procent jämfört med samma period i fjol, då 458 viltolyckor rapporterades i vår kommun.

Främst är det rådjur vi krockar med (hittills i år 254 stycken). Men även många vildsvinsolyckor är betydande (35 under årets första nio månader).


Förebyggande åtgärder


Exakt varför viltolyckorna minskar har Trafikverket inget svar på. Men en orsak kan vara att arbeta för att förebygga viltolyckor varit framgångsrikt.

I Kungsbacka kommun arbetar Trafikverket inte enbart med att sätta upp viltstängsel längs speciellt utsatta vägsträckor och att hålla rastplatser fria från alltför tät vegetation. Genom ekodukten vid Sandsjöbacka har man också skapat möjligheter för skogens vilda djur att korsa E6 på ett trafiksäkert sätt.

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

TV-klipp och nyheter

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.