NYHETER 2021-10-11 KL. 12:00

Varning för vilt – så ska du agera

Nu är hösten definitivt här. Nu lever både vi själva och skogens vilda djur mycket mer än vanligt. När vi i gryning och skymning ska samsas om vårt vägnät sker många viltolyckor.

Varning för vilt – så ska du agera

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I Kungsbacka kommun är området kring Billdal, Särö och Onsalahalvön värst drabbat. Men viltolyckor skär i hela kommunen. Störst är risken i gryning och skymning.

Färre viltolyckor i år


Hittills i år har det skett 309 viltolyckor i Kungsbacka kommun. Det innehåller en minskning med knappt 35 procent jämfört med samma period i fjol, då 458 viltolyckor rapporterades i vår kommun.

Främst är det rådjur vi krockar med (hittills i år 254 stycken). Men även många vildsvinsolyckor är betydande (35 under årets första nio månader).


Förebyggande åtgärder


Exakt varför viltolyckorna minskar har Trafikverket inget svar på. Men en orsak kan vara att arbeta för att förebygga viltolyckor varit framgångsrikt.

I Kungsbacka kommun arbetar Trafikverket inte enbart med att sätta upp viltstängsel längs speciellt utsatta vägsträckor och att hålla rastplatser fria från alltför tät vegetation. Genom ekodukten vid Sandsjöbacka har man också skapat möjligheter för skogens vilda djur att korsa E6 på ett trafiksäkert sätt.

Rattfull omhändertogs av polis
BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Premium

Rattfull omhändertogs av polis

Han vann proffstävlingen på Forsgården
SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Premium

Han vann proffstävlingen på Forsgården

Så gick det för de lokala hoppen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.