NYHETER 2024-09-05 KL. 11:01

Värmerekordet slaget – kan bli nytt redan idag

Av Johanna Simonsson

Det blev nytt halländskt värmerekord för september under onsdagen med 29,5 grader. Det rekordet väntas dock inte bli långvarigt - redan under torsdagen kan det bli ännu varmare.

Värmerekordet slaget – kan bli nytt redan idag
Rekordvärme togs under onsdagen, men redan idag kan det bli ännu varamre. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Värmerekordet på 29,5 grader uppmättes vid Halmstad flygplats och slog det tidigare rekordet från 1859. Även i Ullared blev det den varmaste septemberdagen sedan 1995.

– Eftersom det är en sån kort räkneserie pratar vi inte om rekord där, men det är det högsta som uppmäts, säger Linnea Rehnwitt Skog, meteorolog på SMHI.

SMHI har ingen mätstation för Kungsbacka, men enligt Trafikverkets väderstation för kommunen var det som varmast strax innan klockan 17 på onsdagen med en temperatur på 26,3.

Enligt SMHIs prognos kan onsdagens rekord slås redan under torsdagen.

– Det kommer vara varmt även idag. I ert område ser det ut att bli 29 till 30 grader. Eftersom det ska vara mer sol än igår är det större sannolikhet att temperaturen kommer stiga och vara ännu högre än igår.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-19 KL. 13:57
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.