NYHETER 2022-03-14 KL. 09:40

Vandaler förstörde bisamhällen

Av Elisabeth Däljemar

När Bo Andersson kom för att titta till sina bikupor i Onsala Godhem möttes han av en förfärlig syn. Under natten hade vandaler vält hans bikupor så att bina inte längre kunde vara kvar i dem. Det ena bisamhället irrade runt i terrängen. Bina i det andra verkar ha dött.

Vandaler förstörde bisamhällen
– Man blir förbannad. Det råder brist på bin som kan pollinera frukt och bär. Så varje bisamhälle är viktigt, säger en besviken Bo Andersson. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var natten mot lördag som vandaler välte Bo Anderssons bikupor i skydd av mörkret.
– När jag kom för att titta till bina på lördagsmorgonen låg bikuporna omkullvälta. Ramarna låg utanför och bina irrade omkring, helt förvirrade. De visste ju inte vart de skulle ta vägen, berättar Bo Andersson uppgivet.
Så här års ska bina vara inne i sina kupor och ta hand om bidrottningen, så att samhället kan överleva tills det är dags att pollinera blommor och fruktträd till våren. För att bidrottningen skulle kunna överleva skyndade sig Bo Andersson att återställa sina bikupor i ursprungligt skick. Men alla bin klarade sig ändå inte oskadda.
– Nej, ett samhälle ser ut att ha omkommit. En av kuporna är fortfarande tom, säger Bo Andersson.
Andersson har polisanmält det inträffade och hoppas nu kunna hitta någon som sett vad som hänt eller som har annan information, som kan leda till att de skyldiga kan gripas.
– Jag efterlyser vittnen, eller personer som har andra uppgifter som kan vara värdefulla. Jag vill även varna andra som har bikupor, så att de vet att detta förekommer, säger Bo Andersson.
– Man blir förbannad. Att de ger sig på bisamhällen på det här sättet är illa. Det råder brist på bin, som kan pollinera frukt och bär. Så varje bisamhälle är viktigt, avslutar han.

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat
HANDBOLL 2025-12-13 KL. 18:30
Premium

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat

Talangerna stod sånär för en osannolik upphämtning

Profilen lämnar och byter bana
FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Premium

Profilen lämnar och byter bana

Krönika: Älskade lucia
KRÖNIKOR 2025-12-12 KL. 14:00
Premium

Krönika: Älskade lucia

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-12-14 KL. 11:00
Krönika: Ett overkligt supporterår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.