NYHETER 2021-11-17 KL. 15:24

Vaccinpass krävs på stora evenemang

Av Ronny Karlsson

Krav på covid-pass vid större evenemang. Det var den stora nyheten när flera ministrar höll presskonferens under onsdagen.

Vaccinpass krävs på stora evenemang
Lena Hallengren (S) och Amanda Lind (MP).

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under hösten har svenska folket sluppit restriktioner kopplade till coronapandemin. Men under de senaste veckorna har antalet smittade ökat, och nu agerar regeringen.
Under onsdagens hölls en presskonferens där bland annat socialminister Lena Hallengren (S) och kulturminister Amanda Lind (Mp) medverkade.
Där presenterades nyheten att det ska krävas vaccinpass för att gå på större evenemang.
- Smittspridningen ökar återigen runt om i Europa. I Sverige har vi inte sett den ökningen, men behöver ha en beredskap även här. Det här är tuffa besked att ge, vi vill ju att pandemin ska vara över, sade Hallengren under presskonferensen.
Det ska alltså framöver krävas att man tagit vaccinet för att gå på större evenemang och det sätter press på de personer som inte valt att vaccinera sig så här långt.
- Folkhälsomyndigheten vill att vi inför begränsningar för sammankomster med mer än 100 personer. Regeringen delar den bedömningen att vaccinationsbevis krävs även vid mindre sammankomster. Avsikten är att detta ska gälla från och med 1 december, sade Hallengren,
Tidigare under onsdagen meddelades också att även de som tagit två vaccindoser ska testa sig om de uppvisat symptom.
Kulturminister Amanda Lind menade att det är en förutsättning med krav på covidpass för att kunna hålla i gång svenska evenemang även om antalet smittade ökar.
- Det handlar om att vi som sitter i salongen också ska kunna vara säkra, sade hon.





Nu faller träden för nya Onsalavägen
NYHETER 2025-12-12 KL. 12:15
Premium

Nu faller träden för nya Onsalavägen

Snabba ryck för att hinna färdig innan arkeologerna ska till

Efter fartygskollisionen – befälhavare döms
NYHETER 2025-12-11 KL. 13:03

Efter fartygskollisionen – befälhavare döms

”Alla inblandade hade väldigt stor tur”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-12-12 KL. 14:00
Krönika: Älskade lucia
Premium | NYHETER 2025-12-12 KL. 12:15
Nu faller träden för nya Onsalavägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.