Klik venligst
NYHETER 2022-05-13 KL. 08:56

Vaccinationscentralerna stänger nästa vecka

Av Christina Forlin

Under nästa vecka stänger vaccinationscentralerna i Kungsbacka, Varberg och Halmstad. Nästan 335 000 personer har passerat igenom sedan starten för cirka ett år sedan. Nu hänvisas invånare som vill vaccinera sig mot covid-19 till de tolv vårdcentraler i länet som fortsatt erbjuder vaccination.

Vaccinationscentralerna stänger nästa vecka
Nästa torsdag är sista chansen att vaccinera sig på Elektronen. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I nuläget är vaccinationstäckningen i Halland generellt sett högre än riket för samtliga doser, enligt Folkhälsomyndighetens statistik. Cirka 85 procent av befolkningen har fått två doser i landet, i länet ligger motsvarande siffra på 87,5 procent. Drygt 70 procent har fått tredje dosen i länet (64,7 procent i riket) och i nuläget har cirka 61 procent fått den fjärde dosen av de som rekommenderas den (55 procent i riket).
– Vi hade ju gärna sett att ännu fler hörsammat Folkhälsomyndighetens rekommendation om en fjärde dos, för att fler över 65 år ska ha ett utökat och gott skydd mot svår sjukdom och död i covid-19. Pandemin är inte över och vi vet att skyddet avtar successivt ju längre tiden går sedan föregående dos. Därför är det viktigt att förstärka med en dos till, säger biträdande smittskyddsläkare Maria Löfgren.
Sista chansen för drop in-vaccination mot covid-19 på vaccinationscentralen i Kungsbacka är på torsdag den 19 maj mellan klockan 14 och 17.



Klik venligst
NYHETER 2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

TV-klipp och nyheter

Stjärnan la av utan att någon märkte det
2026-09-07 KL. 18:00
Premium

Stjärnan la av utan att någon märkte det

✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka

De tar över restaurangen – gör om till saloon
2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.