NYHETER 2022-09-29 KL. 07:00

Vårdcentraler har olika syn på listningsstopp

Av Christina Nordwall

Det viktigaste är en fungerande verksamhet och att vårdcentraler kan ta hand om sina listade patienter. Det framhåller Thomas Bengmark, verksamhetschef på Stenblomman, som ansökt om att få stoppa listning av nya patienter.

Vårdcentraler har olika syn på listningsstopp
Emma Krantz, verksamhetschef på Vårdcentralen Kungsbacka, tycker att frågan om listningsstopp är komplicerad. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Enligt en ny lag från 1 juli har vårdcentraler i Halland rätt att ansöka om listningsbegränsning. Att man som vårdcentral inte kunnat bestämma själv är något som Bengmark varit kritisk till länge.
– Vi vill ha en hållbar verksamhet, kunna planera och tillhandahålla en god tillgänglighet och god vård. Personalen ska finna det uthärdligt att jobba i primärvården och vi vill kunna ta hand om de patienter som går hos oss, säger han.
På Stenblomman finns 3,85 läkartjänster och 6400 listade patienter. ”I nuläget är vi kraftigt underbemannade när det gäller läkare. Redan nu utgör situationen en påfrestning att utföra uppdraget med svårigheter att uppehålla tillgänglighet och kontinuitet”, skriver Bengmark till Region Halland där han ansöker om att få stoppa listning av fler patienter under ett år.
Han menar att i grund och botten är primärvården underdimensionerad och att politikerna måste ta sitt ansvar och bygga ut primärvården.
– Det skulle behövas dubbelt så många läkare i primärvården om det skulle fungera något sånär, säger Bengmark.

Stora krav
Emma Krantz som är verksamhetschef på Vårdcentralen Kungsbacka hade också gärna sett att primärvården fick mer resurser.
– Det ställs otroligt stora krav på oss. Man vill ha en god och nära vård men vi ser inte att det skjuts till några pengar.
Hon tycker att frågan om listningsbegränsning är komplicerad och att det finns olika sätt att se på det.
– Det ska ju finnas valfrihet inom vården och vart ska patienterna gå om alla har listningsstopp? Både listningsstopp och att man får välja läkare kan låta bra men svårt att genomföra om många patienter vill ha samma, det skapar skeva förväntningar.
Vårdcentralen Kungsbacka har 13750 patienter listade och elva läkare med varierande tjänstgöringsgrad. Där är det inte aktuellt att begära listningsstopp.

Är det svårt att hitta läkare?
– Det är inte jättesvårt att rekrytera, det är inte det största bekymret. Region Halland har ett bra rykte, många vill jobba här, säger Emma Krantz.

Vill växa
Kolla vårdcentral är den minsta vårdcentralen i norra Halland med 3500 listade patienter. Tre läkare med varierande tjänstgöringsgrad arbetar där.
Verksamhetschefen Susann Börjesson ser inget behov i sin verksamhet att begränsa listning av nya patienter.
– Tvärtom, jag ser gärna att vi växer. Men det är bra att möjligheten finns för de som behöver. Det finns ett stort behov av specialistläkare inom allmänmedicin. Det är en stor utmaning vi har, säger Susann Börjesson.




Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten
KULTUR & NÖJE 2026-01-11 KL. 09:00
Premium

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten

Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Premium

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Ger pengar till träningsläger och cuper

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-12 KL. 14:56
Regn på ingång – och ishalka
Premium | SPORT 2026-01-12 KL. 09:23
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.