När mannen kom hem till huset var fönster krossade på flera ställen. En cross-mc saknades, men fler saker kan ha försvunnit och polis genomför brottsplatsundersökning idag, måndag.
Mannen upptäckte inbrottet när han kom hem till bostaden i Fjärås på söndagen efter semestern. Han ringde polisen strax innan 22.
– Han upptäckte att fönsterrutor i bostad och garage hade krossats, en cross-mc saknades. En brottsplatsundersökning kommer genomföras nu under morgonen. Än så länge har vi ingen gripen eller misstänkt. Han vet inte när det har skett, han har varit borta på semester, säger August Brandt, presstalesperson polisen region väst.
En anmälan om inbrott och stöld är upprättad.
Nu föreläser hon för att stoppa mobbning på arbetsplatser
Anna Sköldberg lirade i två decennium för moderklubben
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.



