NYHETER 2022-11-04 KL. 16:30

Unga tjejer får komma till tals

Av Kristian Alm

En plats där unga tjejer känner sig trygga och kommer till tals – det är meningen med nyskapade forumet Tjejer emellan. Satsningen inleds med föreläsaren Nina Rung.

Unga tjejer får komma till tals
Nina Rung. Foto: Pressfoto

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Tjejer emellan ska vara ett tryggt forum där alla deltagare ska kunna vara sig själva och våga säga vad de tänker och känner, säger Sofia Arvidsson, som är utvecklare på Ung i Kungsbacka och initiativtagare till forumet.
Många upplever en stress över hur de ska vara för att passa in. Tjejer har uttryckt att skolan lyfter många ämnen som rör bland annat normer och sociala medier, men att de inte följs upp. Därför finns det ett behov av en plats där unga tjejer kan stärka varandra genom kunskap, diskussion, stöd, peppning och utveckling. Tjejer emellan kommer att innehålla diskussionsforum, föreläsningar och workshops med olika teman.

Planen är att genomföra träffar en gång i månaden på mötesplatserna för unga runt om i kommunen. Startskottet är föreläsningen som Nina Rung håller måndagen den 14 november på Kungsbacka Teater.

Nina Rung är aktiv i debatten om barns och ungas utsatthet, sexualbrott, lagstiftning och bemötande.
Föreläsningen kommer närmast att följas upp med en kväll med ungdomsmottagningen i december och med polisen i januari.



TV-klipp och nyheter

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

Pojke slagen med sten i ansiktet
2026-03-22 KL. 09:20
Premium

Pojke slagen med sten i ansiktet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Pojke slagen med sten i ansiktet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.