NYHETER 2022-11-04 KL. 16:30

Unga tjejer får komma till tals

Av Kristian Alm

En plats där unga tjejer känner sig trygga och kommer till tals – det är meningen med nyskapade forumet Tjejer emellan. Satsningen inleds med föreläsaren Nina Rung.

Unga tjejer får komma till tals
Nina Rung. Foto: Pressfoto

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Tjejer emellan ska vara ett tryggt forum där alla deltagare ska kunna vara sig själva och våga säga vad de tänker och känner, säger Sofia Arvidsson, som är utvecklare på Ung i Kungsbacka och initiativtagare till forumet.
Många upplever en stress över hur de ska vara för att passa in. Tjejer har uttryckt att skolan lyfter många ämnen som rör bland annat normer och sociala medier, men att de inte följs upp. Därför finns det ett behov av en plats där unga tjejer kan stärka varandra genom kunskap, diskussion, stöd, peppning och utveckling. Tjejer emellan kommer att innehålla diskussionsforum, föreläsningar och workshops med olika teman.

Planen är att genomföra träffar en gång i månaden på mötesplatserna för unga runt om i kommunen. Startskottet är föreläsningen som Nina Rung håller måndagen den 14 november på Kungsbacka Teater.

Nina Rung är aktiv i debatten om barns och ungas utsatthet, sexualbrott, lagstiftning och bemötande.
Föreläsningen kommer närmast att följas upp med en kväll med ungdomsmottagningen i december och med polisen i januari.



Sparpaket inom psykiatrin – längre väntetider väntas
NYHETER 2025-11-07 KL. 11:45
Premium

Sparpaket inom psykiatrin – längre väntetider väntas

”Stick i stäv med ökade satsningar”

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen
NYHETER 2025-11-06 KL. 11:12
Premium

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen

Splittringen av bolaget får nu drastiska följder

ISHOCKEY 2025-11-06 KL. 11:00
Premium

"Bara att ändra planerna och ta första bästa flyg"

Simon Ryfors fick tänka om när Tre Kronor kallade

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 21:00
Aranäsfrustration över alla missar
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 18:00
Aranästränaren i en oväntad skrud
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 13:00
Nya avbräck för Rustan Lundbäck

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.