NYHETER 2022-11-04 KL. 16:30

Unga tjejer får komma till tals

Av Kristian Alm

En plats där unga tjejer känner sig trygga och kommer till tals – det är meningen med nyskapade forumet Tjejer emellan. Satsningen inleds med föreläsaren Nina Rung.

Unga tjejer får komma till tals
Nina Rung. Foto: Pressfoto

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Tjejer emellan ska vara ett tryggt forum där alla deltagare ska kunna vara sig själva och våga säga vad de tänker och känner, säger Sofia Arvidsson, som är utvecklare på Ung i Kungsbacka och initiativtagare till forumet.
Många upplever en stress över hur de ska vara för att passa in. Tjejer har uttryckt att skolan lyfter många ämnen som rör bland annat normer och sociala medier, men att de inte följs upp. Därför finns det ett behov av en plats där unga tjejer kan stärka varandra genom kunskap, diskussion, stöd, peppning och utveckling. Tjejer emellan kommer att innehålla diskussionsforum, föreläsningar och workshops med olika teman.

Planen är att genomföra träffar en gång i månaden på mötesplatserna för unga runt om i kommunen. Startskottet är föreläsningen som Nina Rung håller måndagen den 14 november på Kungsbacka Teater.

Nina Rung är aktiv i debatten om barns och ungas utsatthet, sexualbrott, lagstiftning och bemötande.
Föreläsningen kommer närmast att följas upp med en kväll med ungdomsmottagningen i december och med polisen i januari.



TV-klipp och nyheter

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

Premiär för nytt socialtjänstteam
2026-04-30 KL. 16:45
Premium

Premiär för nytt socialtjänstteam

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais
FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:26
Premium

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

✔ Första tiden ✔ Vad han lockades av ✔ Varför han inte ville ha en heltidstjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-30 KL. 16:45
Premiär för nytt socialtjänstteam
Premium | NYHETER 2026-04-30 KL. 14:27
Därför ställs flera tåg in i helgen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.