NYHETER 2021-12-02 KL. 09:28

Undervisning på distans erbjuds till Aranäselever

Av Christina Nordwall

Aranäsgymnasiet håller på att ställa om för att kunna bedriva distansundervisning under dagen. Det är snöovädret som ställt till det för många som har svårt att ta sig till skolan.

Undervisning på distans erbjuds till Aranäselever

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Vi lägger ut löpande information på Vklass under dagen och vill att eleverna kontaktar sin mentor, säger Lisa Jönsson, rektor för enhet 5.
Trots ovädret, problem i buss- och tågtrafik samt inställda skolskjutsar är en del elever på plats liksom skolpersonal. Ledningsgruppen sitter i möte och ser över hur det går att ställa om till distans under dagen.
– Vi håller på just nu på med information till alla elever hur det blir under dagen och tittar också på hur det blir i morgon, säger Lisa Jönsson.
Grundskolorna håller öppet som vanligt för de elever och personal som kan ta sig till respektive skola.
– Vi har sagt att vi har skolan öppen som vanligt och får hantera situationen utifrån de möjligheter elever och personal har att ta sig till verksamheten. Skolskjutsarna är inställda och en del kollektivtrafik. Vi får göra det bästa av situationen men jag har inte fått information om några större störningar från verksamhetscheferna. Det ser hyfsat bra ut, säger skolchefen Maria Andersson.
Christina Nordwall
0300 521362
christina.nordwall@norrahalland.se


Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
NYHETER 2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:42
Premium

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott

"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"

Stor övning – vårdtagare räddades undan brand
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:24
Premium

Stor övning – vårdtagare räddades undan brand

Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker
FAMILJ 2026-03-31 KL. 20:15
Premium

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker

Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.