Räddningstjänsten fick ge sig ut på ett ovanligt uppdrag under onsdagseftermiddagen. Det handlade då om ett barn som blivit inlåst i en bil.
Räddningspersonal fick bege sig till en plats i närheten av den södra avfarten från E6 där ett barn blivit inlåst i en bil.
– Vi är på plats och ska se om vi kan hjälpa till på något sätt, säger Christer Dyrfelt på räddningstjänstens ledningscentral.
Dyrfelt poängterar att sådana här fall ofta får sin lösning med hjälp av bärgningsföretag, men den här gången bedömde man att det var läge att åka till platsen för att försöka hjälpa det inlåsta barnet ur bilen.
Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka
"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"
Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.



