Räddningstjänsten fick ge sig ut på ett ovanligt uppdrag under onsdagseftermiddagen. Det handlade då om ett barn som blivit inlåst i en bil.
Räddningspersonal fick bege sig till en plats i närheten av den södra avfarten från E6 där ett barn blivit inlåst i en bil.
– Vi är på plats och ska se om vi kan hjälpa till på något sätt, säger Christer Dyrfelt på räddningstjänstens ledningscentral.
Dyrfelt poängterar att sådana här fall ofta får sin lösning med hjälp av bärgningsföretag, men den här gången bedömde man att det var läge att åka till platsen för att försöka hjälpa det inlåsta barnet ur bilen.
✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin
Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.


