NYHETER 2021-12-22 KL. 18:00

Tveksamt, säger SMHI om vit jul i Kungsbacka

Av Henrik Laurén

Temperaturen under julhelgen kommer övervägande att ligga runt noll grader och med läge vid kusten torde nederbörd i Kungsbacka komma i form av regn. Hos SMHI är man tveksamma till vit julafton men en viss kompensation blir det i form av sol och fallande temperatur på juldagen.

Tveksamt, säger SMHI om vit jul i Kungsbacka
Det är tveksamt om det blir en vit jul i Kungsbacka. Arkivbild: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Det är vanskligt att ge en ortsvis prognos, vi talar hellre regionala prognoser. Kungsbackas läge vid kusten gör det också svårare att göra en exakt prognos. Med en temperatur runt noll får man ändå utgå från att nederbörd kommer som regn i Kungsbacka. Men bara ett par kilometer in i landet kan det komma blötsnö eller snö, säger meteorolog Erik Höjgård-Olsen vid SMHI i Norrköping.
Nederbörd kan komma redan onsdag kväll. Enligt SMHI blir nederbördsområdet kvar i regionen även under torsdagen.
– Det ser ut att bli uppehåll från torsdag kväll till morgonnatten på fredag då det kommer in ett nytt nederbördsområde norrifrån. Man kan räkna med nederbörd, troligen regn i Kungsbacka, fram till jullunchen på fredag. Nederbördsområdet drar sedan söderut och temperaturen faller, det blir soligt och fint väder. Kanske minus fem grader, ner mot tio natten mot lördag, säger Höjgård-Olsen.
Under juldagen skall temperaturen återgå till runt nollstrecket medan annandag jul väntas få klart till halvklart väder.





TV-klipp och nyheter

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.