NYHETER 2022-05-27 KL. 08:01

Två tonåringar krockade – en till sjukhus

Av Julia Sandstén Vikberg

Två tjejer i 15-årsåldern, en på moped och en på mopedbil, kolliderade i en rondell på torsdagskvällen. En av tjejerna fördes till sjukhus med lindriga skador.

Två tonåringar krockade – en till sjukhus

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 21-tiden på torsdagskvällen kolliderade en moped och en mopedbil i en rondell vid Kungsgatan/Varlavägen. Det var två tjejer i 15-årsåldern som var förare till fordonen. En av dem fick föras till sjukhus.
– Det var lindriga skador. Smärtor i nacken, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen skrev en anmälan gällande att en av föraren inte iakttagit väjningsplikt.





TV-klipp och nyheter

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien
2026-04-20 KL. 20:00
Premium

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien

✔ Framgångsfaktorerna ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.