Inom loppet av några timmar stoppade polisen på tisdagen två misstänkta drograttfyllerister i de centrala delarna av Fjärås.
Första stoppet gjordes strax före klockan 16.
Polispatrullen tyckte att en personbil framfördes märkligt och stoppade den. Vid ratten satt en kvinna i 20-årsåldern som är misstänkt för drograttfylleri. Hon omhändertogs för provtagning.
Även hennes passagerare, en man i 30-årsåldern, togs med. Han misstänks för narkortikabrott.
Några timmar senare, vid 20-tiden, var det dags igen.
– Det stoppet skedde alldeles i närheten av det första. En bil med en kvinna i 35-årsåldern som förare stoppades och hon togs med för provtagning, säger Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen i region väst.
Även den kvinnan misstänks för drograttfylleri.
Norra Halland hängde med på första kastet för i år
"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"
Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus
Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet
Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.






