NYHETER 2023-08-22 KL. 09:26

Två stoppades för drograttfylleri

Av Magnus Vasell

Inom loppet av några timmar stoppade polisen på tisdagen två misstänkta drograttfyllerister i de centrala delarna av Fjärås.

Två stoppades för drograttfylleri
Två misstänkta drograttfyllerister stoppades i Fjärås med bara några timmars mellanrum.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Första stoppet gjordes strax före klockan 16.

Polispatrullen tyckte att en personbil framfördes märkligt och stoppade den. Vid ratten satt en kvinna i 20-årsåldern som är misstänkt för drograttfylleri. Hon omhändertogs för provtagning.

Även hennes passagerare, en man i 30-årsåldern, togs med. Han misstänks för narkortikabrott.

Några timmar senare, vid 20-tiden, var det dags igen.

– Det stoppet skedde alldeles i närheten av det första. En bil med en kvinna i 35-årsåldern som förare stoppades och hon togs med för provtagning, säger Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen i region väst.

Även den kvinnan misstänks för drograttfylleri.



Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.