Inom loppet av några timmar stoppade polisen på tisdagen två misstänkta drograttfyllerister i de centrala delarna av Fjärås.
Första stoppet gjordes strax före klockan 16.
Polispatrullen tyckte att en personbil framfördes märkligt och stoppade den. Vid ratten satt en kvinna i 20-årsåldern som är misstänkt för drograttfylleri. Hon omhändertogs för provtagning.
Även hennes passagerare, en man i 30-årsåldern, togs med. Han misstänks för narkortikabrott.
Några timmar senare, vid 20-tiden, var det dags igen.
– Det stoppet skedde alldeles i närheten av det första. En bil med en kvinna i 35-årsåldern som förare stoppades och hon togs med för provtagning, säger Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen i region väst.
Även den kvinnan misstänks för drograttfylleri.
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



