Inom loppet av några timmar stoppade polisen på tisdagen två misstänkta drograttfyllerister i de centrala delarna av Fjärås.
Första stoppet gjordes strax före klockan 16.
Polispatrullen tyckte att en personbil framfördes märkligt och stoppade den. Vid ratten satt en kvinna i 20-årsåldern som är misstänkt för drograttfylleri. Hon omhändertogs för provtagning.
Även hennes passagerare, en man i 30-årsåldern, togs med. Han misstänks för narkortikabrott.
Några timmar senare, vid 20-tiden, var det dags igen.
– Det stoppet skedde alldeles i närheten av det första. En bil med en kvinna i 35-årsåldern som förare stoppades och hon togs med för provtagning, säger Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen i region väst.
Även den kvinnan misstänks för drograttfylleri.
Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka
Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala
Så är läget i lokala lagen inför hösten
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.




