NYHETER 2025-10-23 KL. 10:30

Två personer misstänkta efter hot om skjutning på skola

Av Johanna Simonsson

De två personer som togs in på förhör efter att det kommit in hot om en skolskjutning är nu misstänkta.
– De är inte anhållna men har delgivits misstanke, säger Pontus Nordwall, förundersökningsledare.

Två personer misstänkta efter hot om skjutning på skola
Två personer är misstänkta efter att det kommit hot om skolskjutning på Aranäsgymnasiet. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter att det inkommit hot om en skolskjutning på Aranäsgymnasiet begav sig polisen till skolan under onsdagsförmiddagen.

– Det hade skrivits olika saker om att det skulle ske en form av skolskjutning, säger Pontus Nordwall.

På skolan togs två personer med på förhör och är nu delgivna misstanke om olaga hot mot grupp.

– De är inte anhållna. Vi har gjort en bedömning av ärendet efter förhör och de är inte fortsatt frihetsberövade. De är dessutom under 18 år, säger förundersökningsledaren.

I förhör har personerna fått chans att förklara vad som har hänt, berättar Pontus Nordwall.

– De har fått svara på varför de skrivit som de gjort i den här chattgruppen. Jag kan inte gå in på detaljer om vad de har sagt, det får stanna inom utredningen just nu.

Det finns i nuläget inget som tyder på att hotet skulle gå att verkställa.

– Det finns inget konkret som tyder på att det har funnits någon fara för allmänheten, säger han.



Motvillig jubilar är fortfarande nyfiken på livet
FAMILJ 2025-10-22 KL. 20:30
Premium

Motvillig jubilar är fortfarande nyfiken på livet

Moderatveteranen Thure Sandén fyller 80 år

Läget i Aranäs inför derbyt
HANDBOLL 2025-10-22 KL. 19:29
Premium

Läget i Aranäs inför derbyt

BANDY 2025-10-21 KL. 21:47
Premium

"Jag är där 110 procent och stöttar min lillasyster"

FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskrået

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-10-23 KL. 10:31
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.