Klik venligst
NYHETER 2022-07-10 KL. 10:28

Två fall av misstänkt rattfylla under natten

Av Embla Starke Sundén

Under natten togs två män in till polisstation efter misstanke om rattfylla.

Två fall av misstänkt rattfylla under natten
Genrebild. Foto: Arkiv Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax innan 02-tiden under en taxiresa ser en person att bilen framför körs vingligt. Personen i taxin larmar polis och följer efter bilen tills den stannar vid Coop. Polisen kommer till platsen och upprättar en anmälan om misstänkt rattfylleri.
– Polisen tar också in personen som misstänks för rattfylleri, en man i 20-årsåldern, säger Hans-Jörgen Ostler, polisens presstalesperson.

04.00 stannar polisen ett annat fordon på Göteborgsvägen. Mannen, som är i 70-årsåldern, blåser positivt för alkohol vid polisens kontroll. Han tas in till stationen för ytterligare tester och polisen upprättar en anmälan om misstänkt rattfylleri.


Klik venligst
Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
NYHETER 2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.