Tjolöholms slott har fått ny slottsträdgårdsmästare. Tv-kändisen tillika trädgårdsboksförfattaren John Taylor tillträder under torsdagen sin nya tjänst på slottet.
John Taylor är kanske framförallt känd från den populära trädgårdsserien Trädgårdstider som går på SVT, men han har tidigare även arbetet som slottsträdgårdsmästare i Malmö.
– Vi är glada över att kunna presentera John Taylor som ny slottsträdgårdsmästare på Tjolöholms Slott. John är en oerhört kunnig trädgårdsmästare och under sina år i Malmö har han verkligen visat prov på den sortens kreativitet och drivkraft som behövs för att utveckla en kvalitativ besöksträdgård, säger Maria Sidén vd för Stiftelsen Tjolöholm i ett pressmeddelande.
Tjolöholms slotts slottsanläggning ritades av Lars Israel Wahlman och trädgården bär tydliga spår av brittisk trädgårdskonst. Något som faller den nye trädgårdsmästaren väl i smaken.
– Tjolöholm har en stark ambition att skapa vackra trädgårdsrum enligt Arts and Crafts-rörelsens traditioner. Något som jag har anammat under hela min tid som trädgårdsmästare, säger John Taylor i ett pressmeddelande.
Foto: Pressbild
Halland en av de värst drabbade länen
Kungsbacka kommun följer utvecklingen av parkslide
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.