NYHETER 2021-09-15 KL. 13:00

Tv-kändis bedömer helgens äppelkakor

Den årliga skördefesten på Tjolöholm slott står för dörren. Efter ett års uppehåll på grund av coronapandemin ser evenemangsansvarige David Dagemark fram emot tillställningen som pågår mellan den 17 och 19 september.

– Det blir alltid en härlig miljö och stämning på gården.

Tv-kändis bedömer helgens äppelkakor
Moa Nordlund Åman från Åsa blev tvåa i Sveriges yngsta mästerkock.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Skördefesten är ett evenemang som syftar till att lyfta lokalproducerad mat, dryck och andra hantverk kopplat till historian. Bland de hantverk som årets utställare tar med sig finns hemstöpta stearinljus, handgjorda silversmycken och naturliga hudvårdsprodukter.

Nytt för i år

För ett par veckor sedan berättade Norra Halland att det för första gången kommer anordnas en mindre ölfestival på skördefesten. Sedan dess har ytterligare ett bryggeri givit grönt ljus åt sin medverkan – Beerbliotek från Göteborg.

Nytt för i år blir också att Äskhults by är på plats under söndagen med rubriken ”smaka på Äskhult”. Där får besökare äta sig igenom 1800-talet under en guidad måltid i Magasinet.

Besökare kommer också ges möjlighet att träffa bönder som har stor kunskap om metoder och tillvägagångssätt som användes förr i tiden. Tjolöholms trädgårdsmästare kommer också finnas på plats för att berätta om slottets köksträdgård.

Tävling i ny form

Den traditionsenliga äppelkaketävlingen kommer anordnas även i år, men på ett annorlunda sätt. Tidigare år har besökarna haft möjlighet att smaka på äppelkakorna och rösta på den godaste. I år blir det i stället en jury som står för den smakmässiga bedömningen.

– Vi vill undvika trängseln som brukar uppstå vid avsmakningen. Men besökarna kommer i alla fall kunna rösta på den finaste kakan, säger David Dagemark.

I juryn för tävlingen finns bland annat 12-åriga tv-kändisen Moa Åman från Åsa som kom tvåa i Sveriges yngsta mästerkock tidigare i år.

– Det känns fantastiskt kul att Moa ska vara med efter hennes succé i tv. Riktigt häftigt, säger David Dagemark.

Trots att det inte finns någon maxgräns på antal besökare har anpassningar gjorts för att genomföra skördefesten på ett smittsäkert sätt. Antalet utställare är mindre i år än vad det har varit före pandemin och Tjolöholms slott är beredda att stänga entrén om folktillströmningen blir för stor.

– Vi rekommenderar att förköpa sin biljett för att vara säker på sin plats, säger David Dagemark.

Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Onsala Pirates klara för högsta serien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.