NYHETER 2022-09-12 KL. 16:00

Tusentals ungdomar röstade i skolvalet

Av John Skoglund

Kristdemokraterna blev vinnare och Socialdemokraterna förlorare i skolvalet i Kungsbacka jämfört med valet till kommunfullmäktige. Det var stora skillnader mellan vissa skolor när ungdomarna fick säga sitt.

Tusentals ungdomar röstade i skolvalet
Fredrik Kollberg glad att KD gick starkt i skolvalet. Foto: Arkivbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tre gymnasieskolor i kommunen och på varje skola var det en jordskredsseger för tre olika partier. På Aranäsgymnasiet var det Moderaterna som fick flest röster med 44,12 procent medan på Elof Lindälv gymnasium var det Sverigedemokraterna som fick 39,28 procent.

Kristdemokraterna fick övertygande många röster på Drottning Blanka gymnasium med 37,74 procent. Ser man till alla skolor från årskurs 7 och upp så fick KD nästan en fördubbling bland ungdomarna jämfört med valet till kommunfullmäktige.
– Det är uppenbarligen att vi ska ändra röståldern skojade Fredrik Kollberg när han får höra att sitt Kristdemokraterna gjort ett bra skolval.

Varför attraherar partiet den yngre skaran väljare tror du?

– Ebba Busch, hon är förhållandevis ung och frågorna vi driver är viktiga. Bränslepriser som är viktigt för mopedister och förare av mopedbilar som ett exempel. Trygghetsfrågor och skriva in aborträtten i grundlagen med mera som engagerar ungdomen, säger Fredrik Kollberg.

Hur ska ni utnyttja detta drag runt partiet bland ungdomarna?

– Där har KDU en nyckelroll, vi har fått många nya medlemmar från skolkampanjer. Nu ska det leda till ett engagemang. Tänk att vi är starkare bland de yngre än de äldre, det är inte många som tror, säger Fredrik Kollberg med ett skratt.

Socialdemokraterna som ökade rejält i det "stora" valet i Kungsbacka fick inte alls samma återspegling hos den yngre skaran invånare. I årets skolval stannande det på under tio procent för Socialdemokraterna.

Moderaterna är störst i kommunfullmäktige och Kungsbackas ledande parti. Fyra av tio ungdomar la sin röst på M i skolvalet. Ser man till den alliansen som styr fullmäktige i Kungsbacka med M,KD,C,L gav ungdomarna denna grupp partier mandat att styra vidare med 59,51 procent av rösterna.

Totalt antal röster Kungsbacka skolval 2022: 4625

Skolval årskurs 7-9
S 9,29%
C 7,60%
FI 1,54%
KD 12,68%
L 3,39%
MP 3,18%
M 37,94%
SD 19,61%
V 4,57%
ÖVR 0,21%

Skolval Gymnasium
S 8,92%
C 5,54%
FI 1,17%
KD 7,62%
L 4,46%
MP 2,47%
M 40,13%
SD 25,02%
V 4,16%
ÖVR 0,52%

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

TV-klipp och nyheter

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.