NYHETER 2023-04-01 KL. 09:30

Turistinformationen har koll på sportfisket

Av John Skoglund

Olika vattendrag har olika lösningar och priser på fiskekort. Personalen på Fyren möter sportfiskare som brinner för utmaningen att veva in storfångsten. Havsfisket kräver inget fiskekort.

Turistinformationen har koll på sportfisket
Önska någon lycka till i fisket, det gör man inte – då önskar man "Skitfiske" istället. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att köpa ett fiskekort som gäller i alla vattendrag i kommunen finns inte. Det beror på att det finns olika markägare och intressenter. Men de som jobbar för att ha en samlad bild över sportfisket i kommunen är Kungsbacka turistinformation på kulturhuset Fyren.
- Alla vi som jobbar med turistinformationen får jobba med fiskekort, själv har jag hållit på i sex år, berättar Birgitta Severinsson.

Fisket på havskusten och ute till havs kräver inget fiskekort medan åar, sjöar och andra vattendrag kräver fiskekort.
– Lygnern och Kungsbackaån är de fiskekort som säljer bäst, säger Birgitta Severinsson.
Här ska tilläggas att även fisket i Rolfsån är betydande och det sköts av en privat aktör och den informationen hänvisar turistinformationen till liksom till andra aktörer.
Det är många hundra fiskekort som säljes varje år till kommuninvånare men även til folk utifrån.
– Det kommer en del utifrån och även tyskar, danskar och norrmän.

Nu vankas havsöringspremiären och intresset av sportfiske kommer smälla till.
- Jag gillar att hålla på med allt sådant här och tycker att det är jättekul. Folk brinner för det och kommer hit och är laddade., säger Birgitta Severinsson och fortsätter berätta vad man Inte ska säga.
– Sedan har jag lärt mig att man säger "skitfiske" och inte lycka till, säger Birgitta. Det fick hon lära sig den hårda vägen i början av sin karriär i fiskekortsbranschen och visar med den förskräckelsen med ett lysande leende

För enklast att hitta information om fiskekort besöker du turistinformationen på Fyren, eller går in här på kungsbacka.se.









BILDEXTRA: Stormen hindrade inte Snötrampen
SPORT 2026-04-06 KL. 12:36
Premium

BILDEXTRA: Stormen hindrade inte Snötrampen

Tävlingen arrangerades för 64:e gången

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-07 KL. 11:39
Så blir de äldres ny lokal I Kullavik
Premium | NYHETER 2026-04-07 KL. 09:08
Åsabon etta på riksdagslista

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.