Kommunen meddelar på sin hemsida att en driftsstörning kan påverka samtal och trygghetslarm för omsorgstagare.
Det är Tele2 som är drabbat av en störning och den kan påverka både samtal och datatrafik. Kommunen skriver:
”Detta betyder att när omsorgstagare larmar på sitt trygghetslarm kommer inte larmet fram till larmcentralen. Just nu är det 1200 larm i Kungsbacka som är berörda. Vi följer våra rutiner för driftstörning och leverantören arbetar med att åtgärda problemet.”
Det var strax innan klockan 17 på fredagen som kommunen gick ut med meddelandet.
Uppdatering:
Vid 22-tiden på fredagskvällen meddelade kommunen att hanteringen av larm åter var i normal drift och att larmen besvarades.
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.

