NYHETER 2023-03-29 KL. 12:45

Trots nya lagen – få vill registrera sin katt

Av Ronny Karlsson

Vid nyår infördes en lag om att alla katter måste registreras. Men få väljer att följa lagen. Så här långt är bara var femte katt registrerad.

Trots nya lagen – få vill registrera sin katt
Trots den nya lagen väljer de flesta kattägarna att inte registrera sin katt hos Jordbruksverket. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Av de cirka 1,4 miljoner katter som finns i Sverige är det bara 292 000 som hittills har registrerats hos Jordbruksverket.
– Det handlar ju inte om att staten ska styra allt, det är för att bortsprungna katter ska kunna återförenas med sin ägare. Det är trist att folk inte lägger 40 kronor på detta, och det tar bara två minuter, säger Karin Sundgren på Djurskyddet Norra Halland.

Hon säger att det redan före lagen fanns olika register för katter. De registren gäller inte under den nya lagen, utan katter som finns med där ska även rapporteras in till Jordbruksverket.
– Det är många som struntar i det, det är synd. Jag hoppas att de som inte registrerat åtminstone har id-märkt sin katt. Men jag gissar att bara hälften av alla katter har sådan märkning, säger hon.

Under pandemin var det många som skaffade katt. Men det åtagandet har inte varit lika lockande för alla nya kattägare efter pandemin.
– Många vill omplacera sin katt, de räknade inte med att katten behöver omsorg även under en semester till exempel. Men vi har svårt att få ut katter till nya hem just nu, säger Sundgren.
De som inte vill ha kvar sin katt väljer i bland att ta till metoder som Sundgren blir mycket besviken på.
– En del dumpar katterna långt hemifrån och åker sedan därifrån. Vi får ta hand om en hel del sådana katter nu.

Lagen som infördes vid nyår har alltså inte fått en majoritet av kattägarna att registrera sin katt. Men Sundgren tror att de som skaffar katt nu kommer att vara bättre på att följa lagen. Det kommer också att underlätta när en katt kommer bort.
– Om tio år kommer vi att tacka för att vi fick den här lagen.




Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.