Klik venligst
NYHETER 2023-03-29 KL. 12:45

Trots nya lagen – få vill registrera sin katt

Av Ronny Karlsson

Vid nyår infördes en lag om att alla katter måste registreras. Men få väljer att följa lagen. Så här långt är bara var femte katt registrerad.

Trots nya lagen – få vill registrera sin katt
Trots den nya lagen väljer de flesta kattägarna att inte registrera sin katt hos Jordbruksverket. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Av de cirka 1,4 miljoner katter som finns i Sverige är det bara 292 000 som hittills har registrerats hos Jordbruksverket.
– Det handlar ju inte om att staten ska styra allt, det är för att bortsprungna katter ska kunna återförenas med sin ägare. Det är trist att folk inte lägger 40 kronor på detta, och det tar bara två minuter, säger Karin Sundgren på Djurskyddet Norra Halland.

Hon säger att det redan före lagen fanns olika register för katter. De registren gäller inte under den nya lagen, utan katter som finns med där ska även rapporteras in till Jordbruksverket.
– Det är många som struntar i det, det är synd. Jag hoppas att de som inte registrerat åtminstone har id-märkt sin katt. Men jag gissar att bara hälften av alla katter har sådan märkning, säger hon.

Under pandemin var det många som skaffade katt. Men det åtagandet har inte varit lika lockande för alla nya kattägare efter pandemin.
– Många vill omplacera sin katt, de räknade inte med att katten behöver omsorg även under en semester till exempel. Men vi har svårt att få ut katter till nya hem just nu, säger Sundgren.
De som inte vill ha kvar sin katt väljer i bland att ta till metoder som Sundgren blir mycket besviken på.
– En del dumpar katterna långt hemifrån och åker sedan därifrån. Vi får ta hand om en hel del sådana katter nu.

Lagen som infördes vid nyår har alltså inte fått en majoritet av kattägarna att registrera sin katt. Men Sundgren tror att de som skaffar katt nu kommer att vara bättre på att följa lagen. Det kommer också att underlätta när en katt kommer bort.
– Om tio år kommer vi att tacka för att vi fick den här lagen.




Klik venligst
Ny butik öppnar på Kungsmässan
NYHETER 2026-03-10 KL. 10:01
Premium

Ny butik öppnar på Kungsmässan

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade
NYHETER 2026-03-09 KL. 20:15
Premium

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade

Mystisk igloo, gigantisk husbil och elcyklar i Pers verkstad

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-10 KL. 16:45
Klart: Paulig avvecklar kryddfabriken

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.