Tre uppmärksammade bränder har inträffat den senaste tiden i Kungsbacka. Nu kommer dessutom en månad när risken för bränder ökar. Här är räddningstjänstens uppmaningar för att du ska slippa drabbas av en brand.
Framför allt handlar deras råd om det viktiga i fall det börjar att brinna. Nämligen att ha en brandvarnare i hemmet.
– En brandvarnare hjälper dig att upptäcka en brand i ett tidigt skede. Då har du en möjlighet att släcka branden själv eller säkert ta dig ut, säger Josefin Åkerström som är samordnare för särskilt riskutsatta på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Bor du i flerbostadshus så är det fastighetsägarens ansvar att installera brandvarnaren, men var och en är ansvarig för att se till att den fungerar som den ska.
– Därför uppmanar vi att alla ska testa sin brandvarnare regelbundet, gärna en extra gång nu i december, genom att trycka på knappen. Om brandvarnaren piper, fungerar den korrekt. Annars behöver du genast byta batteriet, säger Josefin Åkerström.
I Kungsbacka har det brunnit i tre hus på kort tid. En brand drabbade boende i ett hus i Ölmanäs, och tidigare i veckan brann det i ett hus i Åsa och ett i Särö.
Här är räddningstjänstens råd:
Bra saker att ha hemma
För att vara redo att släcka en brand i hemmet är det klokt att ha både en brandfilt och en 6 kg pulversläckare till hands.
Vanliga orsaker till brand hemma
De vanligaste brandorsakerna i våra hem är ofta kopplade till matlagning, som att glömma något på spisen som kan börja brinna. Kväv branden genom att lägga locket på grytan eller använd en brandfilt. Kom ihåg att stänga av spisen. Använd aldrig vatten för att släcka när det brinner på spisen.
Försiktighet med ljus
Lämna aldrig levande ljus utan tillsyn och se till att de inte placeras nära till exempel gardiner. För ökad säkerhet rekommenderar vi att använda batteridrivna ljus.
Elektriskt pynt
När du använder elektrisk belysning, kontrollera noga att sladdar och kontakter är i gott skick.
Fara med torra granar
Efter att en gran har varit inomhus i några dagar börjar den torka och kan lätt antändas. Undvik därför att ha levande ljus eller tomtebloss i granen eller i närheten.
Håll trapphuset rent
Saker som står i trapphusen kan vara i vägen vid utrymning. Det finns också risk att någon kan anlägga en brand i ex en barnvagn. Hjälp till att hålla de gemensamma utrymmena fria från löst material, så som soppåsar, dörrmattor och dylikt.
Vid en brand
Om det brinner i din lägenhet, ta dig ut och stäng dörren så att branden och röken inte sprider sig. Om det är rök i trapphuset ska du stanna kvar i din lägenhet. Stäng dörrar, fönster och ventilation. Ring 112.
ANNONS
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.