Klik venligst
NYHETER 2023-12-05 KL. 08:17

Trafikolycka på Onsalavägen

Av Christina Wagner

Två personbilar har krockat på Onsalavägen. Räddningstjänst och ambulans har varit på platsen och det som återstår är en vält lyktstolpe.

Trafikolycka på Onsalavägen
Foto: Sara Jakobsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Olyckan inträffade strax efter kl 08 på tisdagsmorgonen på Onsalavägen nära avfarten till E 6:an. Två personbilar har krockat, tio över åtta anlände räddningstjänst och ambulans till platsen.

Skadeläget är oklart, länge var det stopp i trafiken i båda riktningar på Onsalavägen men senare på förmiddagen lättade trafiktrycket. En lyktstolpe vid platsen hade vält, oklart om det var i samband med olyckan, men den ligger kvar.



Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.