Klik venligst
NYHETER 2023-01-17 KL. 11:45

Trafikljus försenas - blir del av större projekt

Av Ronny Karlsson

Trafikljusen vid Resecentrum i Kungsbacka blir rejält försenade. I stället ska området först få en bättre gång- och cykelväg förbi Stadshuset.

Trafikljus försenas - blir del av större projekt
NU är det nya planer som gäller för området vid Resecentrum. Foto: Pressbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Från början var det tänkt att trafikljusen skulle vara på plats redan före jul. Men då sköts projektet upp för att inte påverka julhandeln för närliggande företag.
Nu har planerna ändrats igen, och trafikljusen har blivit en del av ett större projekt i området.
Under våren ska cykel-och gångbanan vid Stadshuset och bort mot Borgmästaregatan breddas, samtidigt görs ett förberedande arbete för trafikljusen som ska vara på plats efter sommaren.
- Breddningen av gång och cykelbanan tillkommit i projektet, tanken var att behålla ursprungligt utseende på platsen. Men då vi har förnyat gång och cykelbanan längst med Göteborgsvägen utmed Signeskulle så valde vi att knyta ihop med denna sträckan för att få en bra helhet, kommenterar projektledaren Jonas Wallsten på Kungsbacka kommun.
I samband med att trafikljusen sätts upp ska även andra förbättringar ske. Det ska skapas ett ledstråk för synskadade över hela övergångsstället samtidigt som övergångsstället jämnas ut så att det blir lättare att ta sig fram med exempelvis rullator eller barnvagnar.


Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
59 bilder från den nya cupsuccén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.