Ett larm om röklukt i en villa har kommit in till räddningstjänsten. Väl på plats handlade det om en torrkokning och det arbete som behövde göras var att få bort röklukten
Larmet kom in 09.50 och det är en villa i Kullavik som det larmades om. Räddningstjänsten begav sig till platsen, men det visade sig att det inte handlade om någon brand.
– Det var en liten torrkokning så det var inte någon fara. Det är lugnt på platsen och vårt arbete blir eventuellt att hjälpa till med att vädra ut i huset, säger Peter Zettergren, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten i Storgöteborg
Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne
Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.



