NYHETER 2022-07-24 KL. 20:28

Tonåringar lämnades på perrong mitt i natten

Av Ronny Karlsson

En vagn på tåget saknades. Det gjorde att två tonåringar från Kungsbacka lämnades på perrongen och blev över två dygn försenade på resan hem till Kungsbacka.

Tonåringar lämnades på perrong mitt i natten
Resan med SJ krånglade rejält för två tonåringar från Kungsbacka i helgen. Foto: Pressbild/SJ.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var Aftonbladet som var först med att berätta om Seb och Sack Helsing och deras planerade resa från Ljusdal till Kungsbacka. De båda killarna skulle åka via Sundsvall och där gå på ett nattåg strax efter midnatt. Men vagnen som de hade bokade platser på fanns inte.
– Vi skulle byta tåg, men vår vagn var inte med och därför fick vi inte kliva på. Vi hade inte fått någon information om det innan. De sa bara till oss att ringa kundtjänst för att se om vi kunde få ett hotellrum, säger Sack till Aftonbladet.
Till slut bokades de båda killarna om till ett nattåg 24 timmar senare, men det tåget var inställt.
Under söndagsmorgonen kom de äntligen med ett tåg, efter att ha övernattat hos bekanta. Men det tåget fick också problem och blev stående mellan Sandviken och Borlänge.
SJ beklagar det inträffade och ska utreda det vidare.
– Vår policy är tydlig: Vi lämnar aldrig barn ensamma, om de inte har en vuxen på plats som hämtar dem. Vi har gett personalen information om att den som vill följa med ska få göra det ändå, även om vagnarna inte kopplats på. Även om det inte finns platser ombord ska personalen lösa det, framför allt om det gäller barn, säger Leila Fogelholm, kommunikatör för SJ:s pressjour.


Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar
NYHETER 2025-11-25 KL. 11:20

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar

Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa
NYHETER 2025-11-24 KL. 20:15
Premium

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Släpper boken: "Vägen hem till ditt hjärta"

SPORT 2025-11-24 KL. 18:00
Premium

"Jag fick till det när det gällde som mest"

Den tunga säsongen fick nästan drömslutet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-26 KL. 09:05
Skarpskytten har tagit en paus

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.