NYHETER 2022-09-14 KL. 16:57

Tonåringar åtalas för grov misshandel

Av Ronny Karlsson

Den tre tonåringarna, den yngste bara 15 år, gick till attack mot en person vid Hålabäcksskolan i november. Nu åtalas de tre för grov misshandel.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Det var i mitten av november i fjol som det hela inträffade. En ensam person attackerades av tre tonåringar. De tre, två 16-åringar och en 15-åring, delade ut sparkar och slag och fortsatte även efter att offret låg på marken.
Den misshandlade personen fick hjärnskakning, samt drabbades av bulor i nacken, ett sår bakom vänster öra och en sprucken
underläpp.
Enligt åklagarna ska brottet bedömas som grovt eftersom misshandeln fortsatte efter att offret fallit till marken och var utan chans att försvara sig. Dessutom ser åklagaren det faktum att de var tre personer som ännu en anledning att göra den bedömningen.
Nu återstår att se vad tingsrätten i Varberg kommer fram till. Bland bevisen finns ett antal bilder som en privatperson tagit i samband med händelsen.


TV-klipp och nyheter

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

29 bilder från SM-tävlingarna
2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
29 bilder från SM-tävlingarna
Premium | NYHETER 2026-05-10 KL. 13:00
Krönika: Bland änglar och en demon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.