NYHETER 2025-01-20 KL. 07:20

Tonåring misshandlad av gäng i Kungsbacka

Av Ronny Karlsson

En tonåring blev under söndagskvällen misshandlad av ett gäng med killar i samma ålder. Men när polisen kom till platsen var alla inblandade borta.

Tonåring misshandlad av gäng i Kungsbacka
Polis kallades till en gängmisshandel under söndagen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax efter 17.00 på söndagen som polis kallades till Gymnasiegatan i Kungsbacka. En inringare berättade då om hur ett gäng med killar i tonåren misshandlade en ensam ung kille.

Enligt inringaren ska den drabbade pojken ha fallit till marken och sedan blivit sparkad och även slagen med tillhyggen.

– När inringaren kom ut försvann de alla från platsen, vi skickade en patrull men hittade inte målsägande eller de misstänkta, säger polisens presstalesperson Jens Andersson.

Polisen upprättade en anmälan om misshandel efter attacken.



15-åring fast under bil – förd till sjukhus
NYHETER 2026-01-21 KL. 07:53

15-åring fast under bil – förd till sjukhus

Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.