Vid tvåtiden på natten till måndagen fick polis tips om ett pågående inbrott i en bensinstation vid Fjärås.
Polisen fick tipset tio i två om ett pågående inbrott på bensinstationen, som var stängd vid tillfället.
– Vi fick först larm vi vaktbolag, i samma veva också samtal från allmänhet som sett maskerade personer. De uppfattar det som män som tar sig in på bensinstationen och lämnar i bil, oklart vilken riktning, säger Jens Andersson, presstalesman polisen region väst.
Polis åkte till platsen och ytterligare patruller sökte längs vägarna i området. Ingen misstänkt person påträffas.
– De hör vittnen också och ser en dörr som är uppbruten och nåt kassaskåp som har tillgripits därifrån. Det ska ha varit fastbultat i marken, men man har lyckats ta loss det. Teknisk undersökning ska genomföras, det finns kameraövervakning, vi ska se om vi kan utröna något av det, säger Jens Andersson.
En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats.
Anordnar konsert för demensfonden
✔ Portföljen med pistolen ✔ Flykten i spelartunneln ✔ Om han öppnar för en repris
Moderatveteranen Thure Sandén fyller 80 år
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.