Vid tvåtiden på natten till måndagen fick polis tips om ett pågående inbrott i en bensinstation vid Fjärås.
Polisen fick tipset tio i två om ett pågående inbrott på bensinstationen, som var stängd vid tillfället.
– Vi fick först larm vi vaktbolag, i samma veva också samtal från allmänhet som sett maskerade personer. De uppfattar det som män som tar sig in på bensinstationen och lämnar i bil, oklart vilken riktning, säger Jens Andersson, presstalesman polisen region väst.
Polis åkte till platsen och ytterligare patruller sökte längs vägarna i området. Ingen misstänkt person påträffas.
– De hör vittnen också och ser en dörr som är uppbruten och nåt kassaskåp som har tillgripits därifrån. Det ska ha varit fastbultat i marken, men man har lyckats ta loss det. Teknisk undersökning ska genomföras, det finns kameraövervakning, vi ska se om vi kan utröna något av det, säger Jens Andersson.
En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats.
Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden
Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut
Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök
Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan
Mer ansvar läggs på fastighetsägaren
✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.







