NYHETER 2025-04-15 KL. 19:00

Taxibolag i Kungsbacka i konkurs – anställda drabbas

Av Johanna Simonsson

Ett taxibolag med säte i Kungsbacka har gått i konkurs. På bolaget finns det 11 anställda som nu blir uppsagda.

Taxibolag i Kungsbacka i konkurs – anställda drabbas
Taxiföretag med säte i Kungsbacka har gått i konkurs. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är aktiebolaget Negamisi Transport AB, som kör under namnet Cabonline, som under måndagen registrerade om konkurs. Bolaget bildades i oktober 2002 och firmanamnet registrerades i maj 2003. Verksamheten, som har haft sitt säte i Kungsbacka, har bedrivit taxiverksamhet, övrig transportverksamhet och handel med däck.

Företaget hade enligt senast inlämnade årsredovisning en omsättning på 10 350 000 kr och ett negativt resultat på - 1 098 000 kr. Konkursförvaltare Björn Svensson säger att en del av orsaken till konkursen är skatteskulden.

– Det är en stor utgiftspost i taxibranschen, säger han.

På bolaget finns det elva anställda.

– Det som kommer hända är att de blir uppsagda under konkursen, säger Björn Svensson, konkursförvaltare.

Det fanns tio bilar registrerade på bolaget.

– Samtliga bilar har lämnats tillbaka till respektive finansiär innan konkursen, så det kommer inte bli någon fortsättning av verksamheten i den formen, säger Björn Svensson.

Läs även:

Pepparrotsodlare i konkurs: "Inte lönsamt längre"

Sernekes konkurs påverkar inte projekt i Anneberg



Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:45
Premium

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare

– Markant högre pris i sommar

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:00
Premium

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering

"Svårt att få samma hjälp två gånger"

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
KULTUR & NÖJE 2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.