Klik venligst
NYHETER 2025-04-15 KL. 19:00

Taxibolag i Kungsbacka i konkurs – anställda drabbas

Av Johanna Simonsson

Ett taxibolag med säte i Kungsbacka har gått i konkurs. På bolaget finns det 11 anställda som nu blir uppsagda.

Taxibolag i Kungsbacka i konkurs – anställda drabbas
Taxiföretag med säte i Kungsbacka har gått i konkurs. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är aktiebolaget Negamisi Transport AB, som kör under namnet Cabonline, som under måndagen registrerade om konkurs. Bolaget bildades i oktober 2002 och firmanamnet registrerades i maj 2003. Verksamheten, som har haft sitt säte i Kungsbacka, har bedrivit taxiverksamhet, övrig transportverksamhet och handel med däck.

Företaget hade enligt senast inlämnade årsredovisning en omsättning på 10 350 000 kr och ett negativt resultat på - 1 098 000 kr. Konkursförvaltare Björn Svensson säger att en del av orsaken till konkursen är skatteskulden.

– Det är en stor utgiftspost i taxibranschen, säger han.

På bolaget finns det elva anställda.

– Det som kommer hända är att de blir uppsagda under konkursen, säger Björn Svensson, konkursförvaltare.

Det fanns tio bilar registrerade på bolaget.

– Samtliga bilar har lämnats tillbaka till respektive finansiär innan konkursen, så det kommer inte bli någon fortsättning av verksamheten i den formen, säger Björn Svensson.

Läs även:

Pepparrotsodlare i konkurs: "Inte lönsamt längre"

Sernekes konkurs påverkar inte projekt i Anneberg



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.