NYHETER 2021-10-06 KL. 11:57

Taklagsfest på Varlaskolan

– Om inte den när tillbyggnaden står i 100 år kommer jag tillbaka och spökar.
Skolnämndens ordförande Anders Ekström (M) var förhoppningsfull när det var taklagsfest för Varlaskolans tillbyggnad.

Taklagsfest på Varlaskolan
Den nya idrottshallen har fått tak.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter påsk ska det vara klart – då ska elever och lärare kunna använda de nya salarna för bild, slöjd och idrott, och de gamla tegelbyggnaderna kan rivas för att ge plats för en skolgård. Även matsalen byggs om. Helt klart är projektet tll höstterminen 2022.
Det är ont om plats i kommunens centrala skolor, men satsningen på en tillbyggnad av Varlaskolan ska avlasta trycket. I dag ryms 600 elever på skolan, men utbyggnaden ska på sikt kunna ge plats till hela 900 elever.



På onsdagen var det taklagsfest med inbjudna skolpolitiker, kommunalråd och tjänstemän som fick en rundvisning i de än så länge ganska kala lokalerna. Det krävdes en del fantasi och god vilja för att se skolmiljöerna framför sig, men det är alltså bara några månader kvar till de ska stå färdiga.
Det blir en fullmåtts gymnastiksal med läktare för 150 personer, och en andra våning med gym, bordtennis och möjlighet för att föreningar att hyra in sig.
– Det här gör vi sen copypaste på ute i Björkris när den nya Skårbyskolan byggs, konstaterade kommunalrådet Fredrik Hansson (C).
Det är inte helt okomplicerat att bygga ihop en gammal skola med en ny.
– Vi har fått göra en skarv med ramp, så att de kan röra sig mot varandra, för den gamla delen är inte lika bra pålad och sjunker ett par millimeter om året, berättar Flodén Byggnads platschef Martin Holgersson.
Det startar en kvalitetsdiskussion, där skolnämndens ordförande Anders Ekström (M), som varit skolchef under lång tid i livet menar att det är förödande för den kommunala ekonomin med 70-talets skolbyggen som måste renoveras eller rivas efter bara 40-50 år.
– En skolbyggnad bör kunna stå i 100 år!
Så det ska Varla göra nu?
– Ja, annars kommer jag tillbaka och spökar.

Inbrott avbröt julfirandet
NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Premium

Inbrott avbröt julfirandet

TV-klipp och nyheter

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
2025-12-30 KL. 20:21
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

Dima:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:15
Premium

Dima: "Jag är stolt över mig och min familj"

10 år sedan flyktingkrisen

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här
NYHETER 2025-12-30 KL. 11:45
Premium

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här

10 år sedan flyktingkrisen

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig
FAMILJ 2025-12-30 KL. 08:22
Premium

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig

Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Inbrott avbröt julfirandet
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 17:00
Krönika: En poänglös protest?
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 16:00
Krönika: Fyrverkerier av ondo

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.