Klik venligst
NYHETER 2021-12-20 KL. 17:00

Swedbank väntar på ersättningslokaler efter läckan

Av Christina Nordwall

Saneringsarbetet efter den stora vattenläckan i Swedbanks kommer att pågå under en längre tid. Under tiden får banken flytta in i ersättningslokaler.
– Vi har hittat en lösning, säger Jessica Wikestam, marknads- och kommunikationschef på Aranäs fastigheter.

Swedbank väntar på ersättningslokaler efter läckan
Swedbanks lokaler drabbades av en stor vattenläcka söndagen den 12 december. Räddningstjänst fick jobba för fullt för att få ut vattnet. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var söndagen den 12 december som larmet gick till Räddningstjänsten. Stora mängder vatten fyllde snabbt Swedbanks lokal och det visade sig senare vara en trasig brandpost som var orsaken.
– Ja, rören har glidit isär inne i fastigheten och med det höga tryck som uppstod blev det snabbt stora vattenmängder. Det är en stor vattenskada som kräver en omfattande sanering och renovering men det är för tidigt att säga hur lång tid det kommer att ta, säger Jessica Wikestam.


Vid 12-tiden på söndagen stod vattnet högt i Swedbanks nyrenoverade lokaler. Foto: Christina Nordwall


Lösning i sikte
I väntan på ersättningslokal har bankens kunder hänvisats vidare till andra Swedbankkontor.
– Personalen fortsätter att jobba och vi tar emot kunderna via telefonbanken och digitala möten. Vi hänvisar också till våra kontor i Mölndal och Västra Frölunda, säger Ralf Bagner, presskommunikatör på Swedbank.


Ralf Bagner är presskommunikatör på Swedbank. Foto: pressbild


Swedbank har tillsammans med fastighetsägaren Aranäs Fastigheter letat efter en lokallösning sedan vattenläckan inträffade. Nu verkar det som att en lösning är klar. Var det blir vill inte Swedbank gå ut med förrän personalen först fått ta del av informationen. Det beräknas bli under tisdagen.


Klik venligst
Restaurangen får inte längre servera alkohol
NYHETER 2026-05-26 KL. 07:30
Premium

Restaurangen får inte längre servera alkohol

"Inte skött sin ekonomi”

TV-klipp och nyheter

126 bilder från årets stora balmingel
2026-05-25 KL. 15:31
Premium

126 bilder från årets stora balmingel

De främsta löparna på Göteborgsvarvet
SPORT 2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-25 KL. 15:31
126 bilder från årets stora balmingel
Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.