En person som hade blivit bestulen på sin elcykel kontaktade polisen på torsdagskvällen. Personen uppgav sig veta var den var. Polisen gav sig ut på jakt efter cykeln och kunde till slut säkra en misstänkt gärningsman.
Vid 18.30-tiden på torsdagen kontaktades polisen av en person som uppgav att sin elcykel hade blivit stulen. Personen sa även sig ha information om var cykeln kunde befinna sig för tillfället.
– Så vi tar upp jakten på denna cykel och det för oss till i närheten av Jula där man kan säkra en misstänkt gärningsperson, säger Adam Isaksson Samara, presstalesperson på polisen i region Väst.
Den misstänkte är en man i 50-årsåldern och han är nu misstänkt för stöld alternativt häleri samt för brott mot knivlagen.
16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



