NYHETER 2024-09-19 KL. 10:22

Strömavbrott i Kungsbacka – hushåll drabbas hela dagen

Av Johanna Simonsson

Närmare 500 hushåll i Kungsbacka kommun stod strömlösa under torsdagsförmiddagen.

Strömavbrott i Kungsbacka – hushåll drabbas hela dagen
Ett nytt strömavbrott drabbade närmare 500 hushåll i Kungsbacka kommun under torsdagsförmiddagen. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax innan klockan 10 på torsdagsförmiddagen som strömmen försvann för 474 av Ellevios kunder i Ölmanäs, Lyngås och Åsa.

Vid halv 11 var Ellevio på plats och arbetade med att hitta felet. De meddelar att strömmen kan komma och gå under tiden.

Ellevios prognos är att strömmen ska vara tillbaka klockan 12.00.

UPPDATERING: Vid 12.00 var det fortfarande 69 kunder som var utan ström. Där hoppas Ellevio att problemet ska vara löst till 13.00.

UPPDATERING 2: Ellevio har nu gått ut med att problemet för de cirka 70 kunder som saknar ström tar längre tid att lösa än man först trodde. Nu är prognosen att alla ska ha strömmen tillbaka senast 17.00



Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
NYHETER 2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.