NYHETER 2025-04-05 KL. 09:41

Strömavbrott hos nästan 400 hushåll

Av Christina Wagner

Ellevio har under lördagen haft ett pågående elavbrott som drabbat bland annat Lerkil.

Strömavbrott hos nästan 400 hushåll

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strömavbrottet började vid 09.10. Elen låg nere för 388 hushåll på Onsalahalvön vid Lerkil och Halla.

– De är på väg till området med jouren så jag har ingen prognos ännu, sa Fredrik på Ellevios presstjänst strax innan kl 10.

Uppdatering kl 11: Beräknad tid för när felet ska vara avhjälpt är kl 14.30. Strömmen kan komma och gå under tiden Ellevio arbetar med att hitta felet.

Uppdatering kl 14: Endast två hushåll saknar ström fortfarande. Beräknad tid när felet ska vara avhjälpt är kl 18.30.



TV-klipp och nyheter

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

NH-sporten tippar VM
FOTBOLL 2026-06-11 KL. 10:00
Premium

NH-sporten tippar VM

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-11 KL. 10:00
NH-sporten tippar VM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.