Ett strömavbrott påverkar boende i Kungsbacka under fredagsförmiddagen. Som mest var cirka 300 av Ellevios kunder drabbade.
Strömavbrottet började vid 07.28 och det är kunder på flera olika platser i kommunen som är utan ström.
Vid 09.40 var det fortfarande drygt 70 kunder som var drabbade och Ellevio räknar med att problemet ska vara helt löst vid 11.30.
UPPDATERING 11:49: Ellevio meddelar nu att arbetet drar ut på tiden. Ny prognos för att alla ska ha strömmen tillbaka är satt till 17.30.
Man skickar också med en varning via sin hemsida:
"Vi har ökat vår beredskap både i fält samt på vår driftcentral för att snabbt kunna åtgärda de fel som uppstår. Arbetet måste dock kunna utföras säkert och beroende på var felen är kan vi behöva avvakta tills vädret lugnar sig. Gå inte nära nedfallna ledningar."
Vid 14.30 meddelade Ellevio att alla kunder i Kungsbacka åter ska ha ström.
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




