Ett strömavbrott påverkar boende i Kungsbacka under fredagsförmiddagen. Som mest var cirka 300 av Ellevios kunder drabbade.
Strömavbrottet började vid 07.28 och det är kunder på flera olika platser i kommunen som är utan ström.
Vid 09.40 var det fortfarande drygt 70 kunder som var drabbade och Ellevio räknar med att problemet ska vara helt löst vid 11.30.
UPPDATERING 11:49: Ellevio meddelar nu att arbetet drar ut på tiden. Ny prognos för att alla ska ha strömmen tillbaka är satt till 17.30.
Man skickar också med en varning via sin hemsida:
"Vi har ökat vår beredskap både i fält samt på vår driftcentral för att snabbt kunna åtgärda de fel som uppstår. Arbetet måste dock kunna utföras säkert och beroende på var felen är kan vi behöva avvakta tills vädret lugnar sig. Gå inte nära nedfallna ledningar."
Vid 14.30 meddelade Ellevio att alla kunder i Kungsbacka åter ska ha ström.
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.