NYHETER 2025-02-07 KL. 09:17

Stort polispådrag i Fjärås – letade efter drönare

Av Johanna Simonsson

Det var ett stort polispådrag i Fjärås sent på torsdagskvällen. Enligt boende cirkulerade flera helikoptrar, det var polisbilar med blåljus och som åkte med strålkastare på gångbana.
– Man har följt en drönare, säger Ola Bode, stationsbefäl i Kungsbacka.

Stort polispådrag i Fjärås – letade efter drönare
Stort polispådrag i Fjärås under torsdagskvällen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i en grupp på sociala medier som boende i Fjärås började skriva om en pågående insats strax innan klockan 21 på torsdagskvällen. "Vi ser 2 helikoptrar", "Polis med blåljus på Klövervägen" och "Polisbil med strålkastare kom på gångbanan mellan Soliden och Havrevägen" går att läsa i kommentarerna.

Anledningen till den stora polisnärvaron var en drönare.

– Man har följt en drönare från Göteborg ner dit, Ola Bode, säger stationsbefäl i Kungsbacka.

Kommunikationsavdelningen i region Väst meddelar att misstänkt aktivitet från drönare har utretts, men att den inte gick att bekräfta. En polisanmälan är upprättad.



Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Anfallaren klar för tvåanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.