NYHETER 2025-02-07 KL. 09:17

Stort polispådrag i Fjärås – letade efter drönare

Av Johanna Simonsson

Det var ett stort polispådrag i Fjärås sent på torsdagskvällen. Enligt boende cirkulerade flera helikoptrar, det var polisbilar med blåljus och som åkte med strålkastare på gångbana.
– Man har följt en drönare, säger Ola Bode, stationsbefäl i Kungsbacka.

Stort polispådrag i Fjärås – letade efter drönare
Stort polispådrag i Fjärås under torsdagskvällen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i en grupp på sociala medier som boende i Fjärås började skriva om en pågående insats strax innan klockan 21 på torsdagskvällen. "Vi ser 2 helikoptrar", "Polis med blåljus på Klövervägen" och "Polisbil med strålkastare kom på gångbanan mellan Soliden och Havrevägen" går att läsa i kommentarerna.

Anledningen till den stora polisnärvaron var en drönare.

– Man har följt en drönare från Göteborg ner dit, Ola Bode, säger stationsbefäl i Kungsbacka.

Kommunikationsavdelningen i region Väst meddelar att misstänkt aktivitet från drönare har utretts, men att den inte gick att bekräfta. En polisanmälan är upprättad.



Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.