NYHETER 2025-02-07 KL. 09:17

Stort polispådrag i Fjärås – letade efter drönare

Av Johanna Simonsson

Det var ett stort polispådrag i Fjärås sent på torsdagskvällen. Enligt boende cirkulerade flera helikoptrar, det var polisbilar med blåljus och som åkte med strålkastare på gångbana.
– Man har följt en drönare, säger Ola Bode, stationsbefäl i Kungsbacka.

Stort polispådrag i Fjärås – letade efter drönare
Stort polispådrag i Fjärås under torsdagskvällen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i en grupp på sociala medier som boende i Fjärås började skriva om en pågående insats strax innan klockan 21 på torsdagskvällen. "Vi ser 2 helikoptrar", "Polis med blåljus på Klövervägen" och "Polisbil med strålkastare kom på gångbanan mellan Soliden och Havrevägen" går att läsa i kommentarerna.

Anledningen till den stora polisnärvaron var en drönare.

– Man har följt en drönare från Göteborg ner dit, Ola Bode, säger stationsbefäl i Kungsbacka.

Kommunikationsavdelningen i region Väst meddelar att misstänkt aktivitet från drönare har utretts, men att den inte gick att bekräfta. En polisanmälan är upprättad.



Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.