NYHETER 2022-07-02 KL. 16:28

Stort intresse för flygturer i Fjärås

Av Embla Starke Sundén

Kungsbacka ultralätt flygklubb anordnar en prova-på-dag på klubben i Fjärås. Intresset är stort och många har samlats. En hel del står på tur för att prova på att flyga, medan vissa följer flygturen från marken.

Stort intresse för flygturer i Fjärås
Lotta Orrmarker. Foto: Embla Starke Sundén

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Prova-på-dagen är ett årligt evenemang som flygklubben anordnar för att ge folk möjlighet att åka på en tur, för att känna efter ifall de själva vill lära sig att flyga på fritiden. Klubben erbjuder flygkurser som man kan delta i för att ta flygcertifikat.
– Det är många som kommer hit och testar för att sedan komma tillbaka och ta lektioner, berättar Rickard Wanderydz, instruktör och skolchef på klubben.

Lotta Orrmarker är en av de som provar på att flyga ett ultralätt flyg för första gången. Det var efter att ha läst inlägget på Facebook som Lotta lockades till att testa på.
– Jag blev förvånad över hur lugnt det är i start och landning. Jag tycker egentligen att det är lite obehagligt att flyga, men det här var en helt fantastisk känsla, berättar Lotta efteråt.


Åskådare under dagen. Foto: Embla Starke Sundén


Det finns några olika flygplan man kan testa på. Tonny Tunared, en av de flygentusiaster som står bakom evenemanget, rekommenderar alla att testa en så kallad gyrokopter.
– Den har alltså inga vingar utan har istället en rotor som snurrar. Många tycker den ser mer ostadig ut men den där rotorn som snurrar får bättre kontroll över vinden och är det mest stabila planet när det blåser, förklarar han.

Nova, nio år gammal, är förväntansfull inför sin första flygning. Hon ser mest fram emot att få vara så högt uppe i luften, hon älskar nämligen att vara på höga höjder. Nova känner sig inte nervös, utan tycker bara att det ska bli roligt.

Kenth Åkerman har testat att flyga små plan tidigare, då åkte man fyra personer i ett plan. Det han precis landat i är ett plan för två personer.
– Det här för två personer kändes lugnare än de som är något större. Det är inte så värst blåsigt idag, det kanske inte känns så lugnt när det väl blåser på, säger Kenth efter flygturen.


Landning. Foto: Embla Starke Sundén


Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

TV-klipp och nyheter

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.