NYHETER 2024-07-01 KL. 09:15

Större utsläpp av olja i Åsa

Av Ronny Karlsson

Ett utsläpp av olja har larmats in till Räddningstjänsten. Flera hundra liter olja ska ha läckt ut från en transformatorstation i Åsa.

Större utsläpp av olja i Åsa
Ett läckage av olja har skett i Åsa. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in vid 8.50 på måndagsmorgonen och Räddningstjänsten har åkt till platsen. Det handlar om olja som läckt ut från en transformatorstation längs med Kläppavägen.

– Det är inget pågående läckage, men det är en ganska stor transformatorstation och det kan ha läckt ut ett par hundra liter olja, säger ledningsoperatör Björn Wänström.

Då det inte längre verkar läcka olja längre, ser ärendet ut att lämnas över till kommunen och Miljö och hälsoskydd.



Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.