NYHETER 2024-07-01 KL. 09:15

Större utsläpp av olja i Åsa

Av Ronny Karlsson

Ett utsläpp av olja har larmats in till Räddningstjänsten. Flera hundra liter olja ska ha läckt ut från en transformatorstation i Åsa.

Större utsläpp av olja i Åsa
Ett läckage av olja har skett i Åsa. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in vid 8.50 på måndagsmorgonen och Räddningstjänsten har åkt till platsen. Det handlar om olja som läckt ut från en transformatorstation längs med Kläppavägen.

– Det är inget pågående läckage, men det är en ganska stor transformatorstation och det kan ha läckt ut ett par hundra liter olja, säger ledningsoperatör Björn Wänström.

Då det inte längre verkar läcka olja längre, ser ärendet ut att lämnas över till kommunen och Miljö och hälsoskydd.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!