TV-klipp och nyheter

NYHETER 2024-07-01 KL. 09:15

Större utsläpp av olja i Åsa

Av Ronny Karlsson

Ett utsläpp av olja har larmats in till Räddningstjänsten. Flera hundra liter olja ska ha läckt ut från en transformatorstation i Åsa.

Större utsläpp av olja i Åsa
Ett läckage av olja har skett i Åsa. Arkivbild: Norra Halland

Larmet kom in vid 8.50 på måndagsmorgonen och Räddningstjänsten har åkt till platsen. Det handlar om olja som läckt ut från en transformatorstation längs med Kläppavägen.

– Det är inget pågående läckage, men det är en ganska stor transformatorstation och det kan ha läckt ut ett par hundra liter olja, säger ledningsoperatör Björn Wänström.

Då det inte längre verkar läcka olja längre, ser ärendet ut att lämnas över till kommunen och Miljö och hälsoskydd.



TV-klipp och nyheter

Ordföranden om kritiken:
NYHETER 2025-02-04 KL. 08:00
Premium

Ordföranden om kritiken: "På väg att rättas till"

Tjolöholms ledning menar att revisorernas rapport är vinklad

Tjolöholms ledning får svidande kritik i granskning
NYHETER 2025-02-03 KL. 20:00
Premium

Tjolöholms ledning får svidande kritik i granskning

Felaktiga upphandlingar och usel personalpolitik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.