Ett utsläpp av olja har larmats in till Räddningstjänsten. Flera hundra liter olja ska ha läckt ut från en transformatorstation i Åsa.
Larmet kom in vid 8.50 på måndagsmorgonen och Räddningstjänsten har åkt till platsen. Det handlar om olja som läckt ut från en transformatorstation längs med Kläppavägen.
– Det är inget pågående läckage, men det är en ganska stor transformatorstation och det kan ha läckt ut ett par hundra liter olja, säger ledningsoperatör Björn Wänström.
Då det inte längre verkar läcka olja längre, ser ärendet ut att lämnas över till kommunen och Miljö och hälsoskydd.
Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad
Sverige fick en drömlottning i playoff
Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.



