NYHETER 2021-12-06 KL. 09:33

Stora störningar i tågtrafiken

Av Julia Sandsten Vikberg

Det har varit stopp i tågtrafiken till och från Kungsbacka under morgonen. Nu har en del tåg börjat rulla igen men det är fortfarande mycket förseningar och inställda tåg.

Stora störningar i tågtrafiken

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är på grund av att det har varit två växelproblem i Ledsgård som tåg mellan Göteborg och Malmö har stått stilla under morgonen, vilket påverkat flera tåg till och från Kungsbacka. Strax före klockan 11.00 meddelade Trafikverket att stoppet delvist hävts.
– Ett växelproblem är löst så det går att trafikera sträcken, det är inte helt stopp längre, säger Moa Jansson, vid Trafikverkets pressjour.
Ett växelfel kvarstår dock så det är fortfarande stora trafikstörningar. Enligt Moa Jansson finns det i nuläget ingen prognos för när det ska vara åtgärdat.




Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.