Klik venligst
NYHETER 2022-12-09 KL. 07:00

Stora mängder paket inför jul

Av Christina Nordwall

Inför julen är det stora mängder paket som hanteras. Jämfört med förra året ser Postnord en ökning med cirka 20 procent.
– Ja, det är roligt. Det är nu vi har vår ”peak” när det gäller paket och sedan är det julkorten, säger Madeleine Magnusson, distributionsområdeschef för Kungsbacka, Varberg och Kungälv.

Stora mängder paket inför jul
UTLÄMNINGSSTÄLLE. Linda Tillström på Lindas tips och trav hanterar en stor mängd paket den här årstiden. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I Kungsbackas distributionsområde har Postnord 13 utlämningsställen och 39 paketboxar där kunderna kan hämta sina paket. Under en tiodagarsperiod förra året vid den här tiden hanterades 12213 paket, i år är motsvarande siffra 14715 paket.
Trots att det finns fler leverantörer av paket märker alltså inte Postnord av någon minskning.
– Nej, det gör vi inte. Vi har ökat från föregående år och de har säkert tagit sin del men marknaden totalt har ökat, man handlar mer på nätet, säger Madeleine Magnusson.

Var uppmärksam
Kunden får vanligtvis ett meddelande om att paketet anlänt till utlämningsstället via sms eller mejl.
Är det många bluff-sms/mejl nu under högsäsong?
– Det är en ökning nu under julen. Ibland ringer kunderna och frågar när de fått ett konstigt sms. Det ska man vara väldigt uppmärksam på, säger Madeleine Magnusson.
Hon vill också påminna om att skicka paketet i tid så att mottagaren får det innan jul. Det är också viktigt att packa paketet ordentligt.
– Emballera väl och skriv adressen tydligt så att paketet når sin mottagare, säger Madeleine Magnusson.

Fullt upp
Linda Tillström på Lindas tips och trav på Storgatan i Kungsbacka håller med om att paketmängden ökat sedan förra året. Hon lämnar ut paket för ett postnummer i Kungsbacka.
– Men det är inte som under pandemin då var det jättemycket, säger hon.
Hon tar emot paket från flera leverantörer, inte bara Postnord, och har fullt upp perioden kring Black Friday och jul. Tjänsten är provisionsbaserad och Linda Tillström menar att den är ett nödvändigt tillskott i verksamheten.
– Men det tar mycket tid. Just nu kan man säga att jag jobbar mellan klockan 10-15 med att sortera in paket i hyllorna och resten av dagen med att lämna ut till kunder, säger hon.







Fakta/julpost
15 december är sista datum för inrikes brev/kort med julfrimärke.
För information om inrikes paket och post utomlands se Postnords hemsida: postnord.se

Klik venligst
Vissa drag extra viktiga i schack
NYHETER 2026-09-27 KL. 18:00
Premium

Vissa drag extra viktiga i schack

TV-klipp och nyheter

2026-09-27 KL. 17:10
Premium

"Det räcker att vi tar tre poäng till"

Så skapar du en höstkruka som sticker ut
2026-09-27 KL. 15:00
Premium

Så skapar du en höstkruka som sticker ut

SPORT 2026-09-26 KL. 16:40
Premium

"Det är vi som är storasyster nu!"

Nu är Konstens vecka i full gång
NYHETER 2026-09-26 KL. 15:30
Premium

Nu är Konstens vecka i full gång

Krönika: Allt är INTE gott
KRÖNIKOR 2026-09-26 KL. 13:00
Premium

Krönika: Allt är INTE gott

21-åringens oväntade vändning
SPORT 2026-09-26 KL. 10:30
Premium

21-åringens oväntade vändning

Hade lagt av – nu väntar allsvensk debut

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen
NYHETER 2026-09-25 KL. 15:00
Premium

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen

"Vi får väl se om det blir kaos eller om det inte kommer någon"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-27 KL. 18:00
Vissa drag extra viktiga i schack
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 17:10
"Det räcker att vi tar tre poäng till"
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 12:24
Ett första svar från Onsalas damer
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 11:16
Vinnande Lindome siktar mot SSL

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.