NYHETER 2021-12-06 KL. 20:07

Stökig kväll på vägarna runt Kungsbacka

Av Elisabeth Däljemsr

Det har varit en aning stökigt på vägarna i Kungsbacka ikväll. En lastbil som åkt av vägen ställde vid 19-tiden till problem i trafiken. Ett par timmar tidigare krockade två bilister i korsningen Valldavägen-Börsåsvägen.

Stökig kväll på vägarna runt Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om trafikolyckan Valldavägen kom in till SOS vid 16.30. Enligt ett vittne skulle då en personbilsförare ha kommit över på fel sida av vägen i korsningen Valldavägen-Börsåsvägen och i samband med det krockat med en annan bilist.
Ingen av de inblandade i olyckan kom till skada vid kollisionen.
Fordonen krockskadades dock så ordentligt att de måste bärgas från platsen. Medan bärgningsarbetet pågick stängdes vägen av för trafik. Sedan 17.45 är vägen fullt farbar igen.
Vid 19-tiden var det dags för nästa trafiktillbud. Då kanade en lastbil av E6, i höjd med rastplatsen vid Sandsjöbacka. Ekipaget blev stående halvvägs ned i diket.
Bärgningsarbetet pågår och väntas vara färdigt efter 20-tiden ikväll. Under tiden är framkomligheten i riktning mot Malmö begränsad.

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

TV-klipp och nyheter

Kvitto orsakar infekterad personstrid
2026-01-16 KL. 12:00
Premium

Kvitto orsakar infekterad personstrid

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 12:00
Kvitto orsakar infekterad personstrid
Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Alkoholinköp doldes med reseräkning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.