En stöld för 6,50 kronor. Det fick polisen ta tag i under måndagsförmiddagen. Snatteriet innebar till slut en rapport till socialen.
Polisen är van vid att få gripa in vid både större och mindre händelser. Under måndagsförmiddagen fick man bege sig till ICA Maxi, där en minderårig pojke snattat. Värdet på det stulna godset uppgick till 6,50 kronor.
– Vi var på plats, jag antar att det handlade om lösgodis eller något liknande. Man får inte så mycket för den summan, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.
Det hela mynnade ut i en anmälan om snatteri, där socialen kopplades in och vårdnadshavare kallades till platsen.
– Förhoppningsvis lär han sig något av detta, säger Fuxborg.
Norra Halland hängde med på första kastet för i år
"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"
Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus
Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet
Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.






