NYHETER 2023-11-27 KL. 13:38

Stal för 6,50 kronor – polis fick rycka ut

Av Ronny Karlsson

En stöld för 6,50 kronor. Det fick polisen ta tag i under måndagsförmiddagen. Snatteriet innebar till slut en rapport till socialen.

Stal för 6,50 kronor – polis fick rycka ut
Polisen fick under måndagen ta hand om en stöld som var värd drygt sex kronor. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Polisen är van vid att få gripa in vid både större och mindre händelser. Under måndagsförmiddagen fick man bege sig till ICA Maxi, där en minderårig pojke snattat. Värdet på det stulna godset uppgick till 6,50 kronor.

– Vi var på plats, jag antar att det handlade om lösgodis eller något liknande. Man får inte så mycket för den summan, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.

Det hela mynnade ut i en anmälan om snatteri, där socialen kopplades in och vårdnadshavare kallades till platsen.

– Förhoppningsvis lär han sig något av detta, säger Fuxborg.



Inbrott avbröt julfirandet
NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Premium

Inbrott avbröt julfirandet

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
FOTBOLL 2025-12-30 KL. 20:20
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-01-01 KL. 19:14
Bil körde av vägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.