NYHETER 2023-02-23 KL. 17:00

Stal diesel som protest mot höga priser

Av Ronny Karlsson

Kvinnan tankade diesel fyra gånger på samma mack utan att göra rätt för sig. Nu döms hon till dagsböter för tilltaget.

Stal diesel som protest mot höga priser
En ung kvinna döms nu för sin protest mot höga bränslepriser. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i februari och mars i fjol som kvinnan, som är i 20-årsåldern, tankade diesel hos Circle K i Kungsbacka. Totalt handlade det om bränsle för 2400 kronor, men ingen av gångerna betalade hon.

Bilder från övervakningsfilmer var starka bevis mot kvinnan, som studerar och är bosatt i en annan kommun.
Kvinnan har i förhör erkänt brotten och uppgett att hennes beteende var en protest mot de höga dieselpriserna, men att hon senare ångrat sig och beskrev sitt agerande som "jättedumt".

Hon erkände brottet och döms med fyra fall av ringa stöld.
Den unga kvinnan har tidigare dömts för bland annat penningtvätt och vållande till kroppsskada. Tingsrätten gjorde bedömningen att kvinnan, som redan hade en villkorlig dom mot sig, mycket väl kunde ha dömts till fängelse. Men hennes låga ålder motiverade att hon döms till dagsböter på totalt 15 000 kronor.

Hon ska förstås också ersätta bensinmacken för den stulna dieseln.


Premiär för nya elbilspremien
NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya elbilspremien

TV-klipp och nyheter

Man misstänks för rattfylla
2026-03-18 KL. 21:42

Man misstänks för rattfylla

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
FAMILJ 2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premiär för nya elbilspremien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.