NYHETER 2022-03-23 KL. 18:00

Stadsmissionens second hand utökar

Av Christina Forlin

Nu utökar Stadsmissionens second hand på Kungsmässan, och flyttar tvärs över gången in i lokalen som tidigare var övervåningen av Zara.
– Vi är jätteglada, här kommer vi att kunna ha ett större utbud, säger butikschef Marie Sandberg.

Stadsmissionens second hand utökar
”Det blir en egen barnhörna med kläder och leksaker”, säger butikschef Marie Sandberg.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i början av 2021 som Stadsmissionens second hand-butik öppnade på Kungsmässan.
Kunderna har strömmat till, så pass mycket att Stadsmissionen nu tycker att det är dags att ta nästa kliv. På fredag den 25 mars blir det nypremiär då portarna till en ny, mycket större butik slås upp.
– Vi har blivit väl mottagna av kungsbackaborna och vi är jätteglada att kunna välkomna dem till en butik som inte bara är större utan som också får ett bredare utbud av second hand, säger Marie Sandberg som är butikschef.
Hon håller som bäst på att bygga butiken några dagar innan öppnandet och har fullt upp. Det är mycket som ska flyttas och ställas i ordning.
Den nya är på 700 kvadratmeter, vilket är en ökning med 500 kvadratmeter. Till butiken finns också ett stort lager, vilket ger en bättre kapacitet att ta emot gåvor som kläder och saker från allmänheten.
– Det som blir nytt här är framförallt textilier och trender, och det blir mer denim.
– Här kommer också att finnas bättre plats för möbler i mindre storlek, och människor är förstås välkomna förbi att skänka, säger Marie Sandberg.

Arbetsträning
Stadsmissionens second hand drivs av Göteborgs Stadsmission som ett socialt företaget vars främsta syfte är att erbjuda arbetslivstjänster för att öka möjligheterna för människor att kunna nå egen försörjning. Tack vare en större butik blir det också möjligt att ta emot uppemot tio arbetstränande personer.
Överskottet av försäljningen går till akut hjälp och långsiktigt stöd till människor som lever i utsatthet.


Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
SPORT 2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

Hund påkörd i Särö – dog
NYHETER 2026-02-13 KL. 12:09
Premium

Hund påkörd i Särö – dog

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar
NYHETER 2026-02-13 KL. 11:45
Premium

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar

Spektakulärt projekt ska rädda staden i hundratals år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Biljakt i natt på stulen bil

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!