NYHETER 2022-03-23 KL. 18:00

Stadsmissionens second hand utökar

Av Christina Forlin

Nu utökar Stadsmissionens second hand på Kungsmässan, och flyttar tvärs över gången in i lokalen som tidigare var övervåningen av Zara.
– Vi är jätteglada, här kommer vi att kunna ha ett större utbud, säger butikschef Marie Sandberg.

Stadsmissionens second hand utökar
”Det blir en egen barnhörna med kläder och leksaker”, säger butikschef Marie Sandberg.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i början av 2021 som Stadsmissionens second hand-butik öppnade på Kungsmässan.
Kunderna har strömmat till, så pass mycket att Stadsmissionen nu tycker att det är dags att ta nästa kliv. På fredag den 25 mars blir det nypremiär då portarna till en ny, mycket större butik slås upp.
– Vi har blivit väl mottagna av kungsbackaborna och vi är jätteglada att kunna välkomna dem till en butik som inte bara är större utan som också får ett bredare utbud av second hand, säger Marie Sandberg som är butikschef.
Hon håller som bäst på att bygga butiken några dagar innan öppnandet och har fullt upp. Det är mycket som ska flyttas och ställas i ordning.
Den nya är på 700 kvadratmeter, vilket är en ökning med 500 kvadratmeter. Till butiken finns också ett stort lager, vilket ger en bättre kapacitet att ta emot gåvor som kläder och saker från allmänheten.
– Det som blir nytt här är framförallt textilier och trender, och det blir mer denim.
– Här kommer också att finnas bättre plats för möbler i mindre storlek, och människor är förstås välkomna förbi att skänka, säger Marie Sandberg.

Arbetsträning
Stadsmissionens second hand drivs av Göteborgs Stadsmission som ett socialt företaget vars främsta syfte är att erbjuda arbetslivstjänster för att öka möjligheterna för människor att kunna nå egen försörjning. Tack vare en större butik blir det också möjligt att ta emot uppemot tio arbetstränande personer.
Överskottet av försäljningen går till akut hjälp och långsiktigt stöd till människor som lever i utsatthet.


TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.