NYHETER 2022-09-11 KL. 14:19

Spridda skurar i Fjärås vallokaler

Av Carl Schöndell

Det är valsöndag och Norra Halland åkte till Smedingeskolan i Fjärås för att ta tempen på de röstberättigade där. Och trots att Kungsbacka som kommun domineras av det blåa blocket, visade Fjäråsborna på rejäla svängningar.

Spridda skurar i Fjärås vallokaler
Köerna fylls på. Det var full rulle när vallokalerna i Smedingeskolan fylldes. FOTO: Carl Schöndell

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det går väl knappast missa att det är val idag och inte heller Fjäråsborna. Redan runt klockan halvelva var parkeringen fullsmockat med bilar och köerna till vallokalerna på Smedingeskolan hade så smått börjat växa.
Sverigedemokraterna var stora vinnare när det kommer till riksdagsvalet 2018 i Fjärås. Men om det går att tyda någonting på de som ställde upp på intervju i Fjärås, så är det att det är väldigt spridda skurar. Men alla var överens om en sak; det är viktigt att rösta!
– Det är det enda sättet att göra sig hörd och man kan inte klaga på något om man inte röstar, sade en kvinna i 30-årsåldern.
Hon och hennes förmodade partner röstade på Sverigedemokraterna respektive Alternativ för Sverige i riksdagsvalet medan de båda röstade på moderaterna i kommunalt.
– Just nu är den viktigaste frågan elpriserna men annars är det invandringspolitiken, sade mannen.
Och för andra så röstade man inte beroende av sakfrågor.
– Jag röstar mer ideologiskt och det spelar inte så stor roll vad debatterna handlar om, sade en man i 40-årsåldern.
– Jag brinner mycket för ensamstående och för pensionärer. Och jag vill att unga ska få jobb, säger Siv Nilsson som berättar att hon röstade på vänstern men ser gärna att Magdalena Andersson vinner.
Och många av de som röstade berättar att de alltid eller ofta har röstat på samma parti.
– Jag håller mig till vänstersidan men det har skiljt sig lite vid olika val, säger Eva Hultén som även hon röstar på vänsterpartiet.
– Vi är inte så många här i Fjärås, säger hon och skrattar.
Och det verkar inte riktigt som att någon tror sig vete hur valet kommer sluta.
– Intressant är ett bra ord, sade en kvinna i 40-årsåldern.
– Jag tror det blir mer gult i kommunen och ungefär samma som förra valet i riksdagen. Galet jämnt och sen blir det bråk efteråt, säger hennes partner som inte röstar på samma parti.



Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

TV-klipp och nyheter

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Dags för årets influensa:
NYHETER 2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
NYHETER 2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.