NYHETER 2023-09-14 KL. 18:00

Sprängningen på Kyrkogatan – provsvaren dröjer

Av John Skoglund

Polisens Cecilia Bergsten berättar att det tar lång tid för polisens labb att få fram provsvaren. Fyra månader senare väntar fortfarande polisen på svar från NFC. Fallet verkar kallna i jakten på en eventuell förövare.

Sprängningen på Kyrkogatan – provsvaren dröjer
Det blev en rejäl skada i trapphuset av detonationen i mitten av maj på Kyrkogatan. Arkivbild: Julia Sandstén Vikberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var natten till den 15 maj som det skedde en explosion i ett trapphus på Kyrkogatan i Kungsbacka. Händelsen fick stor uppmärksamhet och nationella bombskyddet samt polisens forensiker försökte finna en förklaring.

Nu fyra månader senare har det inte kommunicerats ut något nytt i utredningen.

– Vi saknar svar från NFC (Nationellt forensiskt centrum) innan beslut fattas om fortgång i ärendet.

I början av utredningen hölls det fördjupade förhör och man sökte efter en hotbild mot någon men hittade ingen.

– Vi har ingen skäligen misstänkt i nuläget, avslutar Cecila Bergsten.



Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Anfallaren klar för tvåanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.