De senaste månaderna har kantats av moln, regn och lägre temperaturer. Men nu kommer sol och värme äntligen till Kungsbacka.
– Vi kan få sommarvärme med uppemot 25 grader till och med, berättar Linnea Rehn Wittskog, meteorolog på SMHI.
Sol och varmare temperaturer har varit efterlängtat av många under sommarmånaderna. Trots att hösten gjort entré är det just det som ser ut att dominera i veckan.
– Vi har fått lite högtrycksbetonat väder så hela veckan egentligen kommer vi ha hyfsat soligt väder med temperaturer runt en 20 grader, säger Linnea Rehn Wittskog.
Det är ovanligt väder för att vara i början av september.
– Det är temperaturer som ligger över det normala. Det är varmt för årstiden. Mot onsdag kan det för er del i Kungsbacka bli åtminstone 23 till 24 grader och sen ytterligare lite varmare till helgen.
Men trots det somriga vädret märks hösten av, berättar Linnea Rehn Wittskog.
– Solen är inte lika stark och bränner inte bort dis och dimma lika lätt. Det gör att det kan ligga kvar under morgonen, men sen ser det ut att bli soligt på dagarna.
Det varma och soliga vädret beräknas hålla i sig även in i nästa vecka.
– Det ser ut att bli ostadigare först på onsdag nästa vecka. Då det kan komma regn, men det kommer fortfarande vara ganska varmt, uppemot 20 grader.
0300 52 13 52
✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten
Det blev långa köer efter olyckan
"Det ligger en blöt filt över marknaden"
"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"
Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.





