NYHETER 2023-09-05 KL. 16:00

Sommarvärmen kommer till Kungsbacka

Av Johanna Simonsson

De senaste månaderna har kantats av moln, regn och lägre temperaturer. Men nu kommer sol och värme äntligen till Kungsbacka.
– Vi kan få sommarvärme med uppemot 25 grader till och med, berättar Linnea Rehn Wittskog, meteorolog på SMHI.

Sommarvärmen kommer till Kungsbacka
Nu kommer sol och värme till Kungsbacka. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sol och varmare temperaturer har varit efterlängtat av många under sommarmånaderna. Trots att hösten gjort entré är det just det som ser ut att dominera i veckan.

– Vi har fått lite högtrycksbetonat väder så hela veckan egentligen kommer vi ha hyfsat soligt väder med temperaturer runt en 20 grader, säger Linnea Rehn Wittskog.

Det är ovanligt väder för att vara i början av september.

– Det är temperaturer som ligger över det normala. Det är varmt för årstiden. Mot onsdag kan det för er del i Kungsbacka bli åtminstone 23 till 24 grader och sen ytterligare lite varmare till helgen.

Men trots det somriga vädret märks hösten av, berättar Linnea Rehn Wittskog.

– Solen är inte lika stark och bränner inte bort dis och dimma lika lätt. Det gör att det kan ligga kvar under morgonen, men sen ser det ut att bli soligt på dagarna.

Det varma och soliga vädret beräknas hålla i sig även in i nästa vecka.

– Det ser ut att bli ostadigare först på onsdag nästa vecka. Då det kan komma regn, men det kommer fortfarande vara ganska varmt, uppemot 20 grader.

0300 52 13 52



TV-klipp och nyheter

Lärorikt om hemberedskap
2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Positiva trenden håller i sig för Onsala
2025-05-10 KL. 19:31
Premium

Positiva trenden håller i sig för Onsala

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-10 KL. 19:51
Fjärås tog komfortabel seger
Premium | NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Lärorikt om hemberedskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.