NYHETER 2023-05-28 KL. 15:00

Soligt men blåsigt cykellopp Lygnern runt

Av Julia Sandstén Vikberg

På söndagen var det dags för den 52:a omgången av Lygnern runt. Det var cirka 150 cyklister som trampade runt sjön i ett soligt men lite blåsigt väder.

Soligt men blåsigt cykellopp Lygnern runt
BILDSPEL. Per Abrahamsson och sonen Linus Claesson, 11 år, cyklade fem mil. "Det gick bra. Men efter en stund, efter halva vägen, blev det motvind och då var det lite tungt", säger Linus. Foto: Julia Sandstén Vikberg BLÄDDRA VIDARE FÖR ATT SE FLER BILDER.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sedan 1970 har cyklister deltagit i det populära loppet runt Lygnern. I år var det runt 150 personer anmälda och det var en blandad skara cyklister, både yngre och äldre, som tog sig runt sjön. I loppet kan man välja mellan att cykla ett varv, fem mil, eller två varv, 10 mil. Eller Stensjörundan på två mil. Två av dagens cyklister var Per Abrahamsson och sonen Linus Claesson, 11 år, som cyklade fem mil.

– Det gick bra. Men efter en stund, efter halva vägen, blev det motvind och då var det lite tungt, säger Linus.
– Superbra kört Linus!, berömmer Per.

Tre andra cyklister, Sandra Henriksson; Frida Odbro och Mia Eskilsson, kom hela vägen från Marks kommun för att delta i loppet. De är medlemmar i cykelklubben CC22 och brukar träna tillsammans. På frågan vad det bästa med att cykla är svarar de:

– För mig är det upplevelsen man får, säger Frida Odbro.

– Att mn får vara ute i naturen, känna lukter, höra fåglar och se fina saker, säger Sandra Henriksson.

– Är man förbannad så är man inte det efter att man har cyklat, säger Mia Eskilsson.


Sandra Henriksson, Frida Odbro och Mia Eskilsson, från cykelklubben CC22 i Marks kommun, cyklade fem mil. Foto: Julia Sandstén Vikberg




Linus Claesson, 11 år, cyklade hela vägen i mål. Foto: Julia Sandstén Vikberg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I NYHETER

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter

Fler nyheter

MEST LÄSTA NYHETER

Fler nyheter

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.