NYHETER 2023-01-10 KL. 14:31

Solen gjorde ett efterlängtat besök

Av Johanna Simonsson

Mörka och gråa dagar har känts som standard den senaste tiden. På tisdagen trängde dock molnen undan och gjorde plats för solen.

Solen gjorde ett efterlängtat besök
Ilse Bergstrand tog sig ut för att njuta av solen. Foto: Johanna Simonsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Längs med Kungsbackaån strosade människor med promenadstavar, hundar och barnvagnar när solen gjorde ett efterlängtat besök. En av de som passade på att ta sig ut var Ilse Bergstrand.
– Det är nästan ingen vind heller. Helt fantastiskt. Det känns nästan som vår.
Hon försöker ta en promenad varje dag men den senaste tiden tycker hon det varit svårare att få det gjort.
– När det varit så grått och mörkt har jag inte velat gå ut. Det har blivit många ursäkter. När solen tittade fram idag hade jag bara en tanke: jag måste ut.
En promenad blev det och nu har Ilse börjat längta efter sommaren.
– När jag kom ut började jag direkt tänka på mitt sommarställe i Onsala.


Celebe och Carine Paglyoza tog en promenad runt med Kungsbackaån när solen äntligen tittade fram. Foto: Johanna Simonsson


En bit bort går Celebe och Carine Paglyoza arm i arm.
– Det är skönt när det är sol. Nu ska vi promenera runt ån här och njuta av att det är lite ljusare, säger Celebe.
På en lekplats lite längre bort står Beatrice Bene och gungar sin dotter Beliz. Även hon tycker det är härligt att solen skiner.
– Det känns lockande med lite D-vitamin nu. Det ger energi.


Solen har lyst med sin frånvaro men under tisdagen tittade den äntligen fram igen. Foto: Johanna Simonsson



Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-06 KL. 16:02
BILDEXTRA från Särösmashen
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-06 KL. 13:00
Krönika: Årets julklapp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.